Трамп и Ким се обавезали: Рад ка потпуној денуклеаризацији

СИНГАПУР: Председник САД Доналд Трамп и севернокорејски вођа Ким Џонг-ун потписали су данас, на крају историјског самита у Сингапуру, заједнички документ у којем се обавезују на рад "ка потпуној денуклеаризацији Корејског полуострва".
Kim i Tramp/Tanjug
Фото: Tanjug

Наводи се да Бела кућа још није званично објавила текст документа, али су га новинари фотографисали на церемонији потписивања.

АП наводи да се у документу налазе четири широко дефинисане обавезе и да у тексту пише да се стране "обавезују да ће успоставити нове односе САД-Демократска Народна Република Кореја у складу са жељом народа две земље за миром и просперитетом".

У документу се наводи и да ће се Трамп и Ким обавезати на враћање посмртних остатака ратних заробљеника и несталих у ратним акцијама.

Трамп је након потписивања рекао да процес денуклеаризације Северне Кореје почиње "веома, веома брзо", а Ким се опростио од америчког председника и отишао из Сингапура, претходно поручивши да ће "свет видети велику промену".

Трамп је посла потписивања упитан да ли је Ким пристао на денуклеаризацију.

"Ми започињемо овај процес брзо, веома, веома брзо. Апсолутно", поручио је амерички председник.

"Имали смо историјски састанак и одлучили да прошлост оставимо иза себе и потписујемо историјски документ", поручио је Ким уз помоћ преводиоца.

Након потписивања Трамп је казао да је развио "веома посебну везу" са Кимом, на шта су га новинари питали да ће позвати севернокорејског вођу у Белу кућу.

"Апсолутно, хоћу", рекао је Трамп.

Бела кућа је навела да је "тет-а-тет" састанак Трампа и Кима трајао 38 минута, а "Би-Би-Си" оцењује да је то прилично кратко, уколико се у обзир узме време које је потребно за превођење.
 

Фото: Tanjug

Према информацијама Шангајске медијске групе, 35-годишњи Ким је на место састанка стигао седам минута пре 71-годишњег Трампа, како би, како се оцењује, показао поштовање према старијем.

Ројтерс наводи да је циљ ових историјских разговора проналажење начина за окончање нуклеарног одмеравања снага на Корејском полуострву. 

Фото: Tanjug

Наводи се да, уколико њихов самит успе, то би могло да донесе трајну промену безбедносном окружењу североисточне Азије, као у случају посете некадашњег председника САД Ричарда Никсона Кини 1972, која је довела до трансформације Кине.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести