Туск: Брегзит једна од најспектакуларнијих грешака у историји ЕУ

ЛОНДОН: Брегзит је једна од најспектакуларнијих грешака у историји Европске уније, оценио је Доналд Туск у првом интервјуу откако је прошле недеље напустио место председника Европске комисије.
Bregzit pixabay
Фото: pixabay.com

У интервјуу за британски "Гардијан" Туск је рекао да Брегзит за њега представља "најтужније искуство" за пет година његовог мандата, у бурном раздобљу обележеном кризом еврозоне у Грчкој, огорченим расправама о миграцији и доласком на власт Доналда Трампа.

Говорећи о америчкој председничкој трци 2016. године и кампањи за Брегзит, рекао је да је нови елемент у политици "невиђена спремност да се лаже о готово свему... да се лаж третира као оправдано средство за победу". Рекао је да би ово "бесрамно" понашање дисквалификовало политичаре пре само 10 година.

"Гардијан" пише да Туск сматра да је бивши британски премијер Дејвид Камерон погрешио када је организовао референдум на коме "није имао шансу да победи". Туск је такође открио да је јутро након гласања и даље веровао да одлука може да се поништи.

"Моја намера је била да продужим читаву расправу у Европи, али и у Великој Британији. Уз ово, можда сам се (помало наивно) надао да би резултат могао на крају да буде другачији", додао је Туск.

Туск је Макрона описао као "будућу наду Европе" и истинског пријатеља, али рекао је да има проблема са "врло новим идејама и мишљењима". Туск се такође успротивио Макроновом приближавању Русији, рекавши да је "дезоријентисан" овим новим наративом.

"Ако нисмо у стању да Украјину заштитимо од руске агресије, то неће бити проблем само Украјини, већ и Европи у целини. Надао сам се да ће и Емануел Макрон овде бити врло доследан.

Туск, који се поноси знањем о европској историји, такође је био критичан због Макроновог одбијања да отвори разговоре са Северном Македонијом и Албанијом.

Француско "не" довело је лидере у региону до очаја, укључујући премијера Северне Македоније Зорана Заева, који се суочио са националистима како би окончао дуготрајни спор око имена са Грчком, пише Гардијан.

"Мислим да је стратешки и политички направљена велика грешка... након толико напора и жртвовања, посебно у Скопљу", казао је Туск.

Он је неповољно упоредио Макрона са Ангелом Меркел, која се залаже за интеграцију шест земаља западног Балкана. „Њена јединствена предност била је то што је увек била спремна да размишља о Европи као целини. И била спремна да жртвује неки унутрашњи или национални интерес да би заштитила Европу као целину", рекао је он.

Са друге стране, ако желимо да Макрона третирамо као будућег лидера читаве Европе, у политичком смислу, онда нам је за то потребан политичар који се осећа одговорно према ЕУ као целини, а не само према Француској, нагласио је Туск.

Он је рекао и да је миграција и даље „највећи проблем“ са којим се ЕУ суочава, као резултат историјски великог броја људи који траже азил или посао у Европи. Туск је рекао да је то "тренутно нерешиво", додајући: "Ова нова верзија миграције, њена масовност, одлучност људи који желе да дођу у Европу, нешто је заиста ново, али и стална ситуација за будућност", закључио је Туск.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести