У Црној Гори ДПС има највећу подршку

ПОДГОРИЦА: Демократска партија социјалиста (ДПС) има убједљиво највећу подршку грађана Црне Горе од 37 одсто, показало је најновије истраживање Центра за демократију и људска права (ЦЕДЕМ), а најбоље оцењени политичари су председници државе и Владе, Мило Ђукановић и Душко Марковић, министар просвете Дамир Шеховић и лидер Демократа Алекса Бечић.
podgorica pixabay
Фото: pixabay.com

Истраживање је показало да ДПС бележи раст у односу на претходно истраживање јавног мњења, када је та партија имала подршку 34 одсто испитаних грађана, преноси РТЦГ.

Највећу подршку грађана након ДПС, према подацима ЦЕДЕМ, има Демократска Црна Гора (15 одсто), Демократски фронт (ДФ) 13,2 одсто, СНП има 5,8 одсто подршке грађана, а Бошњачка странка (4,9 одсто). Социјалдемократе (СД) имају подршку 4,8 одсто испитаника, а СДП 4,1 одсто.

Грађански покрет УРА има подршку од 3,7 одсто, док Демосу верује 2,6 одсто. Права Црна Гора има подршку 2,2 одсто испитаних.

Истраживање Демос јавног мњења показало је да су Ђукановић и Марковић, у децембарском истраживању, поправили просечну оцену у односу на истраживање из јула ове године.

Већи је број грађана који сматрају да Црна Гора иде погрешним путем (46,2 одсто), у односу на број оних који сматрају да Црна Гора иде добрим путем.

Готово половина испитаника није задоовљна радом Владе Црне Горе.

Ђукановић и Марковић у јулу су имали просечну оцјену 2,44 и 2,25 док су у децембру забиљежили раст на 2,52 односно 2,29.

Кад је реч о Бечићу, он је забележио пад са 2.31 на 2.19.

На петом месту се по популарности нашао председник парламента Иван Брајовић с просјечном оценом 2.06, након којег следе лидер ГП Ура Дритан Абазовић (2.05), Миодраг Лекић из Демоса (1.99) и лидер СНП Владимир Јоковић (1.97).

У средини лествице су лилдери ДФ Милан Кнежевић, Небојша Медојевић и Андрија Мандић, док су се на посљедња три нашли Рафет Хусовић (БС), Владимир Павићевић из Црногорске и Андрија Поповић из Либералне партије.

Кад су у питању очекивања грађана од Одбора за свеобухватну реформу изборног законодавства, 32.6 одсто грађана очекује да ће то скупштинско тело успешно унапредити изборно законодавство, док то не очекује 27.8 одсто испитаника.

Истовремено, 36.7 одсто грађана сматра да би опозиција требало да учествује у раду одбора, за разлику од 16.3 одсто који не мисле тако.

Истраживање јавног мњења показало је да грађани највише поверења имају у систем у образовања и Српску православну цркву (СПЦ). Систему образовања верује 52,8 одсто испитаника, а СПЦ 46,6 одсто. Следе полиција (45,7), здравствени систем (43,4) и судство (41,9).

Војсци Црне Горе (ВЦГ) верује 40,5 одсто испитаних, док јеповерење у Делегацију Европске уније у  Црној Гори 39,7 одсто. У институцију Председника Црне Горе поверење има 37 одсто испитаника, а у Владу Црне Горе 36,2 одсто.

Истраживање је показало да пада подршка грађана Црне Горе чланству у Европској унији (ЕУ). Резултати показују да чланство подржава 55 одсто испитаника. Поређења ради, чланство Црне Горе у ЕУ у марту 2018. године подржавало 67,9 одсто испитаника.

Чланство у НАТО подржава 38 одсто испитаника, док их је против 42 одсто.

Грађани најмање верују Тужилаштву (33,2 одсто), Политичке партије (25,6) и Црногорску православну цркву (17,6). Кад је реч о оцени рада министарстава, најбоље је оцењен ресор спорта на чијем је челу Никола Јановић, након којег следе министарства просвете, здравља, унутрашњих послова, одбране.

Најслабије су оцењена министарства економије, финансија и без портфеља.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести