Велике разлике у ставовима учесника Самита Г7

БИЈАРИЦ: У Бијарицу се данас наставља самит лидера земаља-чланица Г7, међу којима долази до препирки због великих разлика у ставовима поводом светских трговинских тензија, изласка Британије из ЕУ и одговора на пожаре у Амазонији, пише Ројтерс. 
tramp, dzonson g7, tanjug ap
Фото: Tanjug (AP Photo/Andrew Harnik)

Француски председник Емануел Макрон, домаћин самита, планирао је да тродневни састанак у Бијарицу буде шанса за уједињење индустријски најразвијенијих земаља, које су протеклих година имале потешкоћа да говоре једним гласом.

Макрон је одредио агенду самита за групу, коју чине Француска, Британија, Канада, Немачка, Италија, Јапан и САД, која укључује питања одбране демократије, родне равноправности, образовања и животне средине и позвао лидере Азије, Африке и Латинске Америке да им се придруже у решавању тих питања на глобалном нивоу. 

Међутим, председник Европског савета Доналд Туск изнео је, како наводи Ројтерс, "суморну процену односа" између некадашњих блиских савезника, рекавши да је све теже наћи заједнички језик. 

"Ово је још један самит Г7, који ће бити тежак тест за јединство и солидарност слободног света и његових лидера. Ово ће можда бити последњи тренутак да обновимо нашу политичку заједницу", рекао је Туск обраћајући се новинарима уочи састанка. 

Уочи самита, Туск и британски премијер Борис Џонсон сукобили су се око тога кога треба кривити уколико Британија напусти ЕУ 31. октобра, без договора. 

"И даље се надам да премијер Џонсон не жели да га историја упамти као "господина Без Договора", рекао је Туск.

Џонсон је на то узвратио рекавши да ће Туск бити тај који ће, уколико ЕУ не буде вољна да промени услове споразума о Брегзиту, постати познат као "господин Без Договора".

"Желим да кажем нашим пријатељима из ЕУ да, уколико не желе хаотичан Брегзит, онда морамо да се отарасимо бекстопа из споразума. Ако Доналд Туск не жели да будем познат као "господин Без Договора" онда се надам да ће и о томе размишљати", рекао је Џонсон у Бијарицу.

Амерички председник Доналд Трамп, који је прошле године напустио скуп не желевиши да потпише коначно саопштење, стигао је у Француску дан након што је узвратио Кини на увођење тарифа на америчку робу тако што је наметнуо још пет одсто царинских такси на кинеску робу у вредности од око 550 милијарди долара.

"Засада је добро. Много тога постићи ћемо овог викенда", рекао је Трамп новинарима док је седео на тераси са Макроном додајући да њих двојица имају "специјалан однос". 

Ипак, осмеси на њиховим лицима нису могли да прикрију њихове различите ставове поводом многих питања, укључујући питање протекционизма и такси, оцењује британска агенција. 

Пре доласка, Трамп је поново запретио да ће увести таксе на француска вина као одговор на нове француске намете на дигиталне услуге, за које тврде да неправедно имају за мету америчке компаније. 

Уочи самита, одржани су протести око 400 антиглобалиста у граду Бајон, у близини Бијарица, током којих је француска полиција испалила сузавац и употребила водени топ. 

Иако су протести у Бајону махом протекли мирно, неколико демонстаната гађало је полицију каменицама, а она је потом испалила хице упозорења и употребила водени топ. 

Претходно је протестни марш више хиљада активиста против самита Г7 завршен је мирно пошто је колона стигла из француског места Андај у шпански Ирун, недалеко од Бијарица, где се окупљају лидери најразвијенијих индустријских земаља.

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести