ДОК СВЕТ РАСТЕ, СРБИЈА СТАРИ И НЕСТАЈЕ Нови Сад међу шест градова са позитивним природним прираштајем
У свету живи 8,09 милијарди људи а у Србији 6,59 милиона, објавио је Републички завод за статистику.
У Србији је годинама број умрлих већи од броја новорођених, а Гордана Бјелобрк из Републичког завода за статистику која је рекла да Србија има око шест милиона и 600 хиљада становника и да то чини 0,1 светске популације.
Како каже, светска популација расте и у просеку је млађа - њена просечна старост износи 30 година. С друге стране, просечна старост становника Републике Србије је 44 године, а број становника се из године у годину смањује.
Само на основу разлике између броја живорођених и умрлих, према подацима Републичког завода за статистику, од 2014. до 2025. године Србија је изгубила нешто више од 400 хиљада становника.
"Та разлика присутна је већ 32 године; од 1992. године, када је први пут забележено 6.500 више умрлих него рођених, она се постепено и континуирано повећава из године у годину. Највећа је била 2021. године, када је негативна вредност износила 74.442 - али не заборавимо, то је била година ковида, у којој смо имали рекордан број умрлих, више од 136.000", каже Бјелобрк.
Додаје да је негативан природни прираштај тренутно 37.300 и да је он мањи од деценијског просека који износи 43.000. Наводи да је свако успоравање раста негативног природног прираштаја, или барем његово задржавање на претходном нивоу, ипак позитиван сигнал. Демографске појаве, посебно оне које се односе на рађање, врло се споро мењају и ретко прелазе у позитиван тренд — зато је и само успоравање негативног тренда добар знак.
"У односу на претходну годину број живорођених у 2024. години је само за 200 мањи од претходне године. А да не заборавимо да ми сваке године губимо скоро 14.000 жена које се налазе у тој основи која је нама неопходна за рађање, тако да је већи пад броја жена у фертилном периоду него што је пад броја живорођене деце", објашњава саговорница.
Само шест општина у Србији има позитиван природни прираштај: то су Нови Сад, Звездара, Сјеница, Тутин, Нови Пазар и, као нова општина која се ове године први пут појавила на тој листи — Пантелеј у граду Нишу
Каже да Београд бележи негативан природни прираштај, јер годишње умре око 21.000 људи, а роди се око 17.000 беба, што значи да је природни прираштај негативан за приближно 4.000.
"Али Београд ипак мало успорава пад броја становника; има позитиван миграциони салдо. То значи да је, поред Новог Сада и Ниша, један од ретких градова у који се више људи досељава него што се одсељава. Њихова просечна старост је око 35–36 година", наводи она.
Само шест општина у Србији има позитиван природни прираштај: то су Нови Сад, Звездара, Сјеница, Тутин, Нови Пазар и, као нова општина која се ове године први пут појавила на тој листи — Пантелеј у граду Нишу.
"Све остале општине бележе негативан природни прираштај, а највеће негативне вредности и даље долазе, традиционално, из региона Јужне и Источне Србије. У неким општинама тај тренд траје још од 1960-их година", подвлачи Бјелобрк.
У свету 8,09 милијарди људи, у Србији 6,59 мил поводом Светског дана становништа.
Просечна старост становника у свету је 30,4 године а у нашој земљи 44 године. Када је реч о годишњем броју рођених и умрлих, број рођених у свету износи 361.946, умрлих 168.909, док у Србији број рођених износи 166 а умрлих 268.
Подаци за свет се односе на процене Уједињених нација за 2023. додину а за Србију на 2024. годину.
(Мондо)