scattered clouds
27°C
18.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1752
usd
100.8392
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДОСАД ЈЕ ИМАЛА ЛИЧНУ КАРТУ И ПАСОШ, А ДО КРАЈА ГОДИНЕ ДОБИЈА И АДРЕСУ Музеј ћирилице нашао дом у Рачи – радове обишао министар Селаковић

18.07.2025. 15:58 16:06
Пише:
Извор:
РИНА
музеј
Фото: РИНА

Сви ми имамо једног рођака који каже „ћирилица је наша, али пишемо латиницом јер нам је тако лакше“. Живимо у времену када је лакше пронаћи wi-fi него корене Али за српско национално писмо има још наде.

Бајина Башта је место где ћирилица има своју личну карту и пасош, али ће имати и нешто сасвим јединствено – свој музеј. Музеј ћирилице биће отворен до краја године, и то у Рачи, селу где се налази велика светиња у којој су монаси преписавачи још давних дана сачували управо ћирилицу од нестајања под налетима Турака.

музеј
Фото: РИНА

Сада је ово писмо добило свој дом, а од старе уништене школе сада ће бити објекат за понос.

– На пројекту сталне поставке радио је тим изузетних стручњака из области српског језика, али и експерти који разумеју музеологију. План је да то не буде класичан музеј, већ простор окренут савременим посетиоцима, са великим бројем дигиталних садржаја – каже за РИНУ Синиша Спасојевић, идејни творац овог пројекта.

музеј
Фото: РИНА

Циљ је да се кроз екскурзије најмлађима пробуди љубав према ћирилици и да се у складу са савременим трендовима прикаже историјат ћирилице – од почетака писмености код Срба, преко реформатора и забрана, све до данас.

Све ће бити приказано на начин прихватљив савременим генерацијама, са жељом да оду из музеја са знањем о нашем писму, али и са промењеном свешћу у смислу његовог коришћења. То су неки од главних циљева, којима смо се водили приликом конципирања целе поставке – додаје.

музеј
Фото: РИНА

Музеј ћирилице биће установа од националног значаја која ће на савремен начин чувати, неговати и промовисати српско писмо кроз историју, али и усмеравати његову будућност. Радове је обишао министар културе Никола Селаковић и данас је управо у Рачи потписан уговор између Министарства културе и општине Бајина Башта којим се омогућава завршетак овог капиталног пројекта, не само за Бајину Башту и Златиборски округ, него и за читаву Србију и српски културни простор.

- Овај уговор вреди 33 милиона и 300.000 динара. Када се на то дода износ средстава обезбеђен претходних година, долазимо до преко 70 милиона динара уложених у овај пројекат и обнову старе сеоске школе, којој је било суђено да нестане, као многим другим школама по Србији рекао је Селаковић.

селаковић
Фото: РИНА

Музеј ћирилице је национална установа коју је формално основана на седници Владе Републике Србије, на Дан словенске писмености, Дан Светих Ћирила и Методија, 24. маја 2025. године.

Музеј је формиран не са циљем да буде само установа заштите културног наслеђа, већ и установа савременог стваралаштва. До краја године овде ће бити постављена модерна музејска поставка која ће пратити историју српске ћирилице кроз време до данашњег дана. Сама установа ће се бавити оним што јесте садашњост наше ћирилице и оним што треба да буде њена будућност. Ово ће бити тежишна установа промоције, афирмације и заштите нашег националног писма. Ћирилица није само средство комуникације. Ћирилица је за нас, Србе, у апсолутном смислу упориште националног и културног идентитета. Она је наша спона са нашим прецима, спона са прошлим временима и са свиме оним што је у српској култури стварано дуже од једног миленијума каже министар културе.

музеј
Фото: РИНА

Музеј ћирилице у Бајиној Башти финансиран је кроз пројекат „Градови у фокусу“, који је покренут пре око десет година. Током овог периода обновљени су музеји, библиотеке, архиви и домови културе широм Србије, али у Бајиној Башти направљено је нешто ново. Стога је Селаковић похвалио идеју и ажурност локалне самоуправе и позвао друге да се угледају управо на ову општину.

Музеј ћирилице отвара цео овај простор, као нову туристичку, образовну и културну целину. Посебно нам је важно што ће овде долазити деца кроз екскурзије и учити о нашем језику и писму. У ове три буџетске транше, поред Министарства, и општина Бајина Башта је учествовала, тако да пројекат са поставком излази на око 80 милиона динара. Потрудићемо се да до краја године отворимо Музеј ћирилице, јер нам је то од великог значаја. Хвала још једном Министарству и свима који су учествовали поручио је председник општине Бајина Башта Миленко Ордагић.

Извор:
РИНА
Пише:
Пошаљите коментар