ОВАЈ ОБИЧАЈ УОЧИ ПЕТРОВДАНА ЈОШ УВЕК ЈЕ ПРИСУТАН У СРБИЈИ Ево како су наши преци предвиђали ко ће се разболети ОВО МОРАТЕ ДА УРАДИТЕ
Петровдан, који се прославља 12. јула, посвећен је светим апостолима Петру и Павлу, а њиме се завршава Петровдански пост, који траје две недеље и завршава се светим причешћем.
Народни обичаји уочи и на дан Петровдана
Уочи празника, постоји обичај да се убере по један цвет за сваког члана домаћинства. Цвеће се пободе у земљу, а ујутру се гледа какво је:
Ако стоји усправно – укућанин ће бити здрав.
Ако је клонуло – могуће је да ће бити болешљив.
Такође, обичај налаже да се на овај дан пале лиле – велике ватре које симболично призивају срећу и благостање.
Жене на Петровдан месе посебан колач од јабука који се назива Петровача, а у прављењу учествују и деца, па многе мајке овај обичај сматрају једним од најлепших породичних тренутака.
Небески симболи светог Петра
Верује се да свети Петар држи кључеве од раја и да је поставио ковача на Месец да га окује и сачува за људе. Млечни пут се назива и "небеска слама", а сазвежђе Лабуда "небески крст" – оба припадају светом Петру у народном предању.
Ко су били свети Петар и Павле?
Свети Петар
Петар је рођен у Витсаиди, на обали Галилејског језера. Био је један од дванаесторице Христових апостола, његов блиски пријатељ и следбеник. У Јеванђељу по Матеју стоји:
„Ти си, Петре, стена на којој ћу саградити цркву своју и врата паклена неће јој ништа моћи.”
Након Христовог вазнесења, проповедао је у Палестини, Сирији, Антиохији, Малој Азији и Риму. У Антиохији је провео седам година као епископ, где су следбеници Христа први пут названи хришћанима.
За време прогона хришћана под императором Нероном, Петар је ухапшен и погубљен – разапет је на крст, али наопачке, јер се сматрао недостојним да умре као Христ.
Свети Павле
Свети Павле, рођен као Саул, након обраћења у хришћанство узео је име Павле (од лат. паулус – „мали“). Постао је најватренији проповедник хришћанства на простору Медитерана. Његове дванаест посланица чине важан део Новог завета.
И Павле је погубљен у Риму, истог дана кад и Петар – њему је одрубљена глава. На иконама се Петар приказује с кључевима, а Павле с мачем, као симболима њихове жртве и улоге у ширењу вере.