clear sky
9°C
13.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2195
usd
105.4322
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Ова три папира могу вас спасити

ПЕНЗИЈА НЕЋЕ ДОЋИ САМА ОД СЕБЕ! Ако ово не урадите годину дана раније, можете остати БЕЗ ДЕЛА СВОГ РАДНОГ стажа, ЕВО шта морате да проверите

13.05.2025. 16:09 16:24
Пише:
Извор:
Крстарица/Вечерњи.хр.
penzija
Фото: Pexels, ilustracija

Препоручљиво је годину дана пре пензионисања започети проверу података у заводу за пензионо осигурање.

Грађани који су део свог радног века провели радећи као занатлије или у слободним професијама, и они чији послодавци нису уплаћивали доприносе за пензионо осигурање, често имају недоумице око тога да ли ће им Хрватски завод за пензионо осигурање (ХЗМО) признати стаж.

Сваке године око 50.000 хрватских грађана одлази у пензију, углавном у старосној или превременој пензији. Није неуобичајено да новопензионисани људи морају да чекају више од законски прописаних два месеца да би се њихови захтеви обрадили и да би почела исплата пензија.

Стога се свима који намеравају да напусте свет рада саветује да годину дана унапред започну процес претходног попуњавања својих података у најближој филијали Хрватског завода за пензионо осигурање (ХЗМО) или путем портала е-грађани. То ће им омогућити да благовремено сазнају колики им је стаж и да ли су сви доприноси уплаћени, али и да избегну непријатну ситуацију да им се обрачунава нижа пензија јер се одређени подаци не могу пронаћи.

пензија
Фото: Pexels, ilustracija

Управо је доказивање уплаћених пензијских доприноса посебно проблематично, нарочито за оне који су већ неко време самостални порески обвезници или су радили у проблематичним компанијама. Стога је Хрватски завод за пензионо осигурање (ХЗМО) за Вечерњи објаснио шта грађани треба да ураде у три конкретне ситуације које би их могле сачекати по одласку у пензију.

Специфичне ситуације

Прва конкретна ситуација тиче се особе која ове године одлази у пензију и која је уплаћивала доприносе за пензију три године, од 2000. до 2003. године, и била је регистрована у Пореском регистру обвезника. Ова пракса се евидентира у радној књижици, али запослени могу затражити и доказ о уплати праксе на шалтеру ХЗМО.

„Иако се период самосталног рада евидентира у радној књижици, која је јавна исправа и генерално се прихвата као доказ у управним поступцима, доказ о уплати доприноса је неопходан за признавање периода рада по основу самосталног рада.“

Закон о пензијском осигурању јасно предвиђа да се за самосталне доприносиоце (нпр. занатлије, слободне запослене, РПО) стаж осигурања признаје искључиво на основу потврде Пореске управе о уплаћеним доприносима“, наводе они, истичући:

Без уплатнице се рачуна

пензија
Фото: Pexels, ilustracija

„ХЗМО не признаје уплатнице које странка поседује као довољан доказ, јер нема увид у дуг, већ само тражи званичну потврду од Пореске управе.“ Уколико је покренут поступак претходног попуњавања података ради остваривања права на пензију, ХЗМО званично тражи потврду од Пореске управе и странка није обавезна да је сама прибави, већ им се шаље захтев на информацију“, објаснили су из ХЗМО.

Али шта ако је особа изгубила уплатнице или су оне избледеле, па не може да докаже да је уплатила доприносе? Хрватски завод за пензионо осигурање (ХЗМО) каже да то није препрека за признавање радног стажа.

„ХЗМО директно од Пореске управе тражи потврду о уплаћеним доприносима и на основу те потврде доноси одлуку о признавању стажа.“ Стога, одсуство или нечитљивост уплатница не доводи аутоматски до ускраћивања права. Кључно је да ли постоји евидентирана уплата доприноса у систему Пореске управе“, објашњава Мировински.

Шта ако доприноси нису уплаћени?

Трећа ситуација се тиче многих који су били приморани да прихвате било какав посао током 1990-их због колапса индустријских гиганата. Наиме, питање је да ли ће Хрватски завод за социјално осигурање признати године радног стажа забележене у њиховој радној књижици ако им послодавац није уплаћивао доприносе у одређеном временском периоду, а фирма је након неког времена ликвидирана.

Ако је радни однос уписан у радну књижицу, а предузеће (послодавац) је у међувремену ликвидирано или избрисано из регистра, ХЗМО признаје стаж осигурања на основу уписа у радну књижицу. Ако подаци о платама недостају или се нису могли добити од других надлежних тела/институција (нпр. Државни архив Републике Хрватске), просечна вредност поена се узима за године за које подаци не постоје (члан 81. Закона о раду и запошљавању) и стаж је углавном несумњив, ако је уредно уписан у радну књижицу.

У овом контексту, радна књижица и други могући докази (нпр. уговор о раду, платне листиће, банкарске потврде о исплати плата) могу бити довољни докази за утврђивање статуса осигураника. У поступку признавања пензионог стажа, ХЗМО прави разлику између обвезника по основу рада у предузећу (где се стаж може признати без доказа о уплатама) и обвезника самосталних делатности (где је признавање могуће само уз потврду Пореске управе о уплаћеним доприносима). Радна књижица је важно, али не увек довољно, доказно средство. У сваком случају, ХЗМО је дужан да званично прибави потребне податке и донесе решење у складу са важећим прописима“, закључује Пензијски фонд, пише Вечерњи.хр.

Извор:
Крстарица/Вечерњи.хр.
Пише:
Пошаљите коментар