ПОКАЈТЕ СЕ Слави се Недеља митара и фарисеја и пренос моштију Светог Јована Златоустог „НЕМА НИШТА ЈАЧЕ ОД ПОНИЗНОГ ЧОВЕКА – ОН ПОБЕЂУЈЕ САМУ СУДБИНУ!“
Овај дан носи дубоку духовну симболику и подсећа вернике на значај смирења, покајања и искрене вере.
Православни верници данас обележавају Недељу митара и фарисеја, која означава почетак припрема за Велики пост, као и Пренос моштију Светог Јована Златоуста, једног од највећих црквених учитеља и беседника свих времена. Овај дан носи дубоку духовну симболику и подсећа вернике на значај смирења, покајања и искрене вере.
Шта представља Недеља митара и фарисеја?
Недеља митара и фарисеја је прва припремна недеља пред Велики пост. Овај дан је посвећен причи из Јеванђеља по Луки (Лк. 18, 10-14), која говори о двојици људи који су дошли у храм да се помоле – фарисеју и митару (царинику).
Фарисеј се хвалио својим добрим делима, сматрајући да је праведан и бољи од других.
Митар је скрушено молио Бога за опроштај, свестан својих грехова и слабости.
Христос истиче да је управо митар, због своје понизности и искреног покајања, отишао оправдан пред Богом, док је фарисеј, упркос својим спољашњим добрим делима, остао горд и осуђен.
Порука празника: Ова прича нас учи да није довољно само формално испуњавати верске обавезе, већ да је кључно имати искрено срце, понизност и жељу за духовним преображењем.
Пренос моштију Светог Јована Златоуста
На данашњи дан, православна црква обележава и сећање на пренос моштију Светог Јована Златоуста из места Комана, где је преминуо у изгнанству, у Цариград, где су и првобитно биле.
Ко је био Свети Јован Златоуст?
Свети Јован Златоуст (347–407) био је један од најзначајнијих хришћанских беседника и теолога. Његове проповеди и тумачења Светог писма оставили су неизбрисив траг у црквеној историји.
Најважнији доприноси:
Аутор је Литургије Светог Јована Златоуста, која се и данас служи у православним црквама широм света.
Борио се против неправде, корупције и раскалашног живота на двору византијског цара, због чега је био протеран.
Његове последње речи биле су: „Слава Богу за све!“, што показује његову непоколебљиву веру и смирење.
Пренос моштију: Године 438., на иницијативу цара Теодосија ИИ, његове мошти су свечано пренесене у Цариград, где су дочекане с великом радошћу и поштовањем. Овај чин био је симбол правде и Божје милости, јер је након смрти светитеља црква признала његову праведност и величину.
Како се обележава овај дан?
Литургија: На овај дан у православним храмовима се служи Божанствена литургија Светог Јована Златоуста, која је део његовог духовног наслеђа.
Духовна припрема: Верници су позвани да размишљају о свом животу, да се припремају за предстојећи Велики пост и науче да буду скромни и искрени у вери, баш као митар из јеванђељске приче.
Молитве Светом Јовану Златоусту: Многи се данас моле овом великом светитељу за мудрост, стрпљење и духовну снагу.
Недеља митара и фарисеја подсећа нас да Бог види срце, а не само дела, док нас Пренос моштију Светог Јована Златоуста учи да истина и праведност увек победе, ма колико биле оспораване.
Овај дан је прилика да застанемо, размислимо о својим делима, одбацимо гордост и будемо искрени у вери и покајању. Јер, како је говорио сам Свети Јован Златоуст:
„Нема ништа јаче од понизног човека – он побеђује саму судбину!“