РЕКТОР УНИВЕЗРИТЕТА У НОВОМ САДУ
РЕКТОР УНС ДЕЈАН МАДИЋ: "Тренутно је седам од девет високих струковних школа у оквиру Војводине започело са радом, академска заједница не сме бити увучена у политичке сукобе"
Гостујући у јутарњем програму "Уранак" на телевизији К1, ректор Универзитета у Новом Саду Дејан Мадић осврнуо се на трећи састанак премијера Ђура Мацута са ректорима свих државних универзитета, који је, као и претходни, завршен без конкретних закључака.
Све уредбе које је донела претходна влада остају на снази, а међу бројним питањима која се намећу јесу: шта је власт заправо тражила од ректора, може ли се актуелна криза у високом образовању превазићи без већих последица, и да ли се разматра могућност укључивања студената у будуће разговоре.
"Један је од ретких премијера који жели континуитет у одржавању наших састанака. Поздрављам ту иницијативу. На састанку су били присутни представници свих државних факултета – од Универзитета у Приштини са седиштем у Косовској Митровици, преко Новог Пазара, Ниша, Крагујевца, Новог Сада, па до Београда. Београдски универзитет је, осим ректора, позвао још четири декана, вероватно подељених по областима, што указује да ректор Ђокић вероватно шири свој тим", рекао је Дејан Мадић и додао:
"Има младих ректора, и посебно бих похвалио колегу из Крагујевца, који је показао веома добар приступ. Сматрам да би било корисно да на тим састанцима учествују и представници студената са обе стране – можда управо ту лежи кључно решење. На састанку су, поред ректора, присуствовали и премијер и министар просвете. Тема о којој смо јуче разговарали можда је и најважнија – а то је колико је државних универзитета одблокирано. По мом мишљењу, то је тренутно питање од највећег значаја. У Крагујевцу је више факултета одблокирано", казао је.
Ректор је истакао да су поједини факултети у Војводини већ почели са радом:
"Учитељски факултет на мађарском језику у Суботици поново ради, што нам је посебно важно због мултинационалног карактера средине. Технички факултет у Зрењанину, који такође припада нашем универзитету, такође је покренуо наставу. Тренутно је седам од девет високих струковних школа у оквиру Војводине започело са радом. У почетку је то био само један, а сада смо стигли до десетак установа које функционишу", рекао је Мадић и истиче:
"По мом мишљењу, и један једини професор који одбија да ради требало би да добије отказ. Можда звучи сурово, али тако мислим", додао је.
Ректор Дејан Мадић поручује да је дијалог неопходан, али и да академска заједница не сме бити увучена у политичке сукобе.
"Морамо да седнемо са тим студентима и да чујемо шта их мучи, али и ми имамо своја питања и проблеме. Када се појављују политички захтеви, морам да истакнем да ми не смемо, нити желимо да се бавимо политиком. Такође, не разумем колеге који одбијају да држе наставу. Међу нама има изузетних колега и колегиница, сјајних истраживача и професора, који због целе ситуације истински пате", рекао је.
Ректор је открио и са каквим осећањем је изашао из кабинета:
"Изашао сам са састанка недовршен. Премијера морам да похвалим, јер никада до сада није било овако. Састанке имамо сваке недеље", додао је.
На питање да ли се на састанцима спомињу захтеви студената, ректор је одговорио:
"Премијер је рекао да су четири захтева испуњена. Након тога, прешло се на политичке теме, које нису прихватљиве", рекао је.
Дејан Мандић истиче да би проблем могли да реше декани:
"Декани би требали да приђу студентима. Већина професора жели да предаје, али често не побеђује већина, јер већу штету праве они који опструирају наставни процес. Овај проблем није почео од професора, већ од студената који блокирају зграде и ометају наставу", додаје.