ЦРНОГОРСКО ПРИМОРЈЕ БЕЗ ГОСТИЈУ Празни кревети у јеку сезоне СИТУАЦИЈА ЈЕ СВАКИМ ДАНОМ СВЕ ГОРА
У јеку јула, када би Црногорско приморје требало да буде на врхунцу туристичке сезоне, хотели и приватни смештај зјапе полупразни, а туристички радници све чешће изговарају реченицу: "Никад слабије није било".
До такве оцене долази се не само на основу визуелног утиска већ и због алармантно ниске попуњености – која, према речима стручњака, у просеку не прелази 50 до 60 одсто, чак ни у најпосећенијим дестинацијама попут Будве.
Побједа сазнаје да је стање изузетно лоше и у сектору приватног смештаја, где су власници апартмана и соба отворено незадовољни развојем сезоне. Многи од њих нису очекивали овако слаб одзив гостију у јеку лета, резервација нема ни приближно колико су прогнозе најављивале.
Последице ратова
У разговору за Побједу, Никола Пејовић, председник Удружења хотела Црне Горе, без задршке говори о узроцима и последицама овогодишње кризе: непоуздан авио-саобраћај, отказивања из Источне Европе, лоша инфраструктура, али и потпуни изостанак јединствене стратегије за развој туризма.
"Прошле године у ово време било је скоро све пуно. Сада? Имамо између 50 и 60 одсто попуњености, и то у најбољем случају. И хотели и приватни смештај су далеко испод капацитета", каже Пејовић.
Наводи да је прошле године у ово време било скоро све пуно, а да је ситуација сваким даном све гора.
Један од кључних проблема, према његовим речима, јесте непоузданост авио-саобраћаја, поготово из правца Источне Европе и Азије. Ратна дешавања у Украјини, Појасу Газе и тензије у Израелу, као и страх од терористичких пријетњи, озбиљно су утицали на доласке.
"Руси сад долазе преко Азербејџана, Баку-Подгорица-Београд. Али маса летова се отказује. Људи се боје. Само због једног инцидента, читав лет се отказује, а хотел остаје без гостију", каже он.
Отказивање летова често значи и губитак права на наплату уговорених аранжмана, што додатно финансијски угрожава хотеле.
"Ако откажу, не можеш им ништа. Ако их притиснеш пеналима, изгубићеш партнера. А партнери су кључ опстанка", објашњава Пејовић.
Можда најпоразнији податак који Пејовић дели јесте онај о тренутно највећем хотелском комплексу у Будви - Словенској плажи.
"Тренутно има 700 гостију на 3.000 кревета. То је више него алармантно. А с друге стране, шаљу се поруке да је сезона успешна", каже он.
Ни приватни смештај не стоји боље, додаје.
"Није да нема прихода, али је систем погрешан. Нема реда у издавању, а ни у пријави гостију", казао је Пејовић.
Проблем, сматра он, лежи и у непостојању јединственог система евиденције гостију.
"Свака институција има свој софтвер: туристичка организација, полиција, локална самоуправа… Нико не зна тачно колико имамо гостију, ни гдје су смештени. Сви баратају различитим бројкама, а нико не зна стварно стање", истиче Пејовић додајући да нема стратегије и да се све ради ад хоц.
Нема ни региона
"Ослањамо се на регион, али ове године ни то не функционише. Босанаца има мало, из Србије је било више гостију у првих шест месеци него лани, али то сад не помаже, јер су јулске рупе огромне", каже Пејовић.
Ипак, како наглашава, постоје и позитивни сигнали. Израелци, Кинези и гости из Западне Европе и даље долазе, али често само на једну до три ноћи.
"Црна Гора им је интересантна дестинација, али нисмо атрактивни за дужи боравак. Долазе, виде, али питање је да ли ће се вратити".
У Котору је стање нешто стабилније, али и тамо су примећени откази група из Израела и Турске.
"Једна група из Израела отказала је буквално вече пред долазак у мом хотелу. Обећали су да ће пробати да реактивирају резервације, али све је на климавим ногама", наводи он.
Криза која се, по његовим речима, не може објаснити једноставно.
"Не дешава се ништа конкретно, а ипак све стагнира. Не можемо да објаснимо - једноставно, осећај је да нешто није у реду. Свака година носи своје, али ово... ово је баш лоше", закључује саговорник.
И поред свега, оптимизам не напушта црногорске туристичке раднике, али само ако се нешто системски промијени.
"Ако не стиснемо и не променимо приступ, нећемо имати бољитка ни следеће године, ни оне тамо. Морамо завршити инфраструктурне радове, унапредити авио-доступност и коначно се организовати. Иначе ће 'ад хоц сезона“ постати наша нова реалност", казао је Пејовић.
(Телеграф Бизнис/Побједа)