ТРАМП ПОНОВО ПОМИЊАО БЕОГРАД И ПРИШТИНУ Трговина као рецепт за мир и постизање успеха у дипломатији? Ево шта кажу аналитичари
Доналд Трамп, амерички председник, пети пут је у свега месец дана споменуо Косово и Србију.
Опет је то учинио у контексту, како сам говори, рата који је успео да спречи, уз помињање Нобелове награде, трговине... Многи се питају шта је "писац" толико пута желео да поручи, или је ипак хтео да се препоручи? Аналитичари сматрају да Трамп тако показује да није заборавио косовско питање, али и да ту тему користи као референцу свога успеха.
Последњи пут Трамп се дотакао Косова и Србије у понедељак након састанка са Марком Рутеом, генерални секретаром НАТО-а.
- Србија, Косово, то је решено. Планирано је да се то догоди (рат.прим.ред.) Опет кажем, то је нешто где сам употребио трговину. У много случајева је тако, али је то супер за решавање ратова. То је нешто што је било много важно - казао је Трамп.
Амерички председник је сада можда по први проговорио о начину решавања конфликата и указао на трговину и економију. Имајући у виду тензије које је последњих година изазивао Аљбин Курти једностраном политиком према Србима на КиМ, Трампове речи могле би да најаве како ће се Вашингтон односити према таквим потезима.
Зоран Миливојевић, дипломата, каже за "Блиц" да Трамп учесталом причом о Косову и Србији показује три ствари:
- Не треба заборавити да је за време Трампове администрације процес нормализације односа Београда и Приштине ишао много више на руку српског народа него током мандата Бајдена, чија администрација није ништа постигла, а притом је вратила Куртија на власт. Трамп је сада показао да се не слаже са таквом Бајденовом политиком у нашем региону и да остаје при свом моделу који је имао више резултата - оцењује Миливојевић.
"Не значи враћање Вашингтонског споразума"
Како каже, то не мора да значи да ће се на велика врата вратити Вашингтонски споразум који су Београд и Приштина потписали септембра 2020. године уз посредство Трампа, иако тај договор практично није ни заживео јер је два месеца касније Бајден победио на изборима.
- Суштина није у Вашингтонском споразуму, него у методу решавања спорова кроз економске механизме. То се у првом мандату Трампа показало као бољи метод за праву нормализацију односа Београда и Приштине и опстанак Срба на КиМ - анализира Миливојевић.
Враћање на виђење да треба решавати питања као у претходном Трамповом мандату
-Курти и његова политика нису прихватљив за његову администрацију, што се "посебно могло видети у оштрој реакцији Ричарда Гренела на изјаве Вјосе Османи
-Српско-амерички односи су позитивни јер председник САД памти какву је подршку из Србије имао пред америчке изборе прошле године, а то ће се посебно видети у октобру када дође нови амерички амбасадор у Србију
Он додаје да Трампово често понављање односа Београда и Приштине указују да је косовско питање присутно и као тема и као модел решавања спорова инсистирањем на економији.
"Наводи Косово и Србију као референцу свог успеха"
С друге стране, Огњен Гогић, политиколог, сматра да је Трамп помињао Косово и Србију "више као референцу свог успеха у решавању конфликата".
- Пошто је доживео неуспех у успостављању мира у Украјини и Гази, Трамп је Косово и Србију наводио као пример успеха. Међутим, мислим да је више причао напамет јер то што прича нема много смисла, а и хронологија му је побркана - оцењује Гогић за "Блиц".
Посебно је анализирао Трампову тврдњу да је спречио рат Косова и Србије.
- Током његовог првог мандата није ни постојао ризик да може доћи до рата. То би било као када бих ја рекао да сам спречио рат Шведске и Норвешке. Трамп практично извлачи доказе из непостојећег. У време Вашингтонског споразума није било тензија између Београда и Приштине већ је однос био много нормалнији. Највећи ризик од рата постојао је током Бајденовог првог мандата од 2021. до краја 2023. године. У време Трампа није било подизања борбене готовости - наводи Годић.
Како каже, Трампове изјаве су и неконзистентне.
- У првој изјави пре месец дана рекао је да је успео да спречи рат Косова и Србије у првом мандату, а да је потом Бајден направио грешке па ће сада то он исправити. Док у последњим изјавама више не спомиње то већ говори да је спречио сукобе у последњих неколико недеља - анализира Гогић.
Додаје да је можда најбитније од свега да су односи Вашингтона и Приштине тренутно погоршани.
- Најбољи доказ за то је реакција Гренела на изјаве Вјосе Османи - каже он.
У последњих месец дана чак пет пута споменуо Србију и Косово
Иначе, пре понедељка Трамп је свега месец дана још четири пута споменуо Косово и Србију:
- Урадили смо добар посао са Индијом и Пакистаном, такође са Србијом и Косовом, Руандом и Конгом. И све се то догодило у отприлике последње три недеље или тако некако. И зауставили смо и друге који су били спремни да се боре, зауставили смо много борби - казао је Трамп 9. јула током вечере са Бењамином Нетањахуом, израелским премијером.
- У последњих неколико недеља решавали смо Индију и Пакистан, Косово и Србију. Укључили смо се и у Конго и Руанду, то је био суров рат који је дуго трајао. Урадили смо још две ствари поред тога. Нико никада није урадио нешто слично - поручио је Трамп на конференцији за медије 26. јуна током НАТО самита у Хагу.
- Требало је да ми доделе Нобелову награду за Руанду, а јесте ли видели случај Конга? Можете рећи Србија и Косово. Можете навести многе такве случајеве. Највећи су Индија и Пакистан.
- Требало је да добијем Нобелову награду четири или пет пута - рекао је Трамп у интервјуу за "Фокс њуз" 21. јуна.
-Током мог првог мандата, Србија и Косово су се жестоко сукобљавали, као што су то чинили деценијама, а овај дугогодишњи сукоб је претио да прерасте у рат. Ја сам га зауставио. (Бивши амерички председник Џозеф) Бајден је наштетио дугорочнијим изгледима неким веома глупим одлукама, али ја ћу то поново поправити! - навео је Трамп на својој друштвеној мрежи Truth Social 15. јуна.