Ада: У Средњој техничкој школи занат учи 380 младих

АДА: Техничка школа у Ади има традицију већ више од пет и по деценија и у овој школској години има 380 средњошколаца из ађанске, али и околних општина Сента, Чока, Кањижа, Бечеј, Бачка Топола, Мали Иђош и Темерин.
skola zanat
Фото: Dnevnik.rs

Ради се у две смене, а настава се изводи на српском и мађарском језику. Директорка школе Хилда Гилице наглашава да се образовање обавља у подручјима рада машинства и обраде метала, електротехника и геодезија и грађевинарство за четворогодишње и трогодишње профиле.

Стручност у настави је заступљена, имамо довољно просветних радника свих струка, од којих један број уз посао у фирмама су ангажовани као просветни радници. Јако је важно што су наши наставници повезани с привредом, јер они знају шта је потребно и какве су тенденције и иновације у привреди, па то примењују у настави. Они подстичу ученике како да размишљају о свим тим аспектима у време школовања, што је од важности за њихово опредеељење у планирању будућности, истиче Гилице.

У подручју машинства и обраде метала четворогодишње школовање је за машинске техничаре за компјутерско констуисање, ЦНЦ техничаре за компјутерско управљањем, а трогодишње за аутомеханичаре, ЦНЦ глодаче, док се оператери машинске обраде школују у оквиру дуалног образовања. На подручју рада електротехнике четворогодишње образовање је за електротехничаре рачунара и администратор рачунарских мрежа, док се на подручју геодезије и грађевинарства школују архитектонски техничари и грађевински техничари за високу градњу, а директорка Гилице каже да су јако поносни што је после дугог низа година могли да покрену одељење са трогодишњим школовањем за тесаре и зидаре.

Трогодишњи образовни профиле су опет популарни, посбено они који се односе на ЦНЦ нумеричко управљање машинама, али годинама нисмо имали заинтересованих ученике за зидаре и тесаре. Раније смо имали разноврснију палету за трогодишње профиле за мајсторе и техничаре разних струка за металску, елктро и текстилну индустрију, међутим, прилике у привреди су тада биле другачије, тако да су били другачији захтеви тржишта рада, а имали смо више ученика, каже Хилда Гилице, напомињући да су и садашња настојања да се што више посвете школовању образовних профила неопходних привредницима.

У Техничкој школи Ада труде се да ученици имају најмодернија наставна средства, па се уз подршку Покрајинског секретаријата за образовање, приписе, управу и националне мањине – националне заједнице АП Војводине, Националног савета Мађара и донације из Мађарске набавља рачунарска опрема, из Привредне коморе Жупаније Фејер из Мађарске добро је дошла донација у виду 3Д штампача, све учионице имају пројекторима и пратећу опрему неопходну за извођење наставе. За практичну обуку ученика радионица располаже са две ЦНЦ глодалице, ЦНЦ струг, а за обуку аутомеханичара радионица располаже са најмодернијом аутодијагностиком.

Имамо услове и стручне кадрове тако да млади који се образују у нашој школи могу да науче струку за коју су се определили, да могу без потешкоћа да наставе даље школовање или да се одмах запосле јер су оспособљени за тржиште рада. Наши ученици када заврше четворогодишње или трогодишње школовање спремни су за рад у струци. Око 65 младих са дипломом наше школе наставља са даљим школовањем на нашим високошколским установама у Суботици и Новом Саду, један број одлази у Сегедин и Печуј у Мађарску. Они мајстори и техничари који не настављају школовање одмах добијају посао у предузећима у Ади и околини, јер смо у сталном контакту са предузетницима. Веома су тражени профили металске струке и електротехничари, наглашава директорка Гилице.

За ученике који се школују за оператере машинске обраде за практичну обуку су склопљени уговори са осам овдашњих металопрерађивачких фирми, где су средњошколци распоређени на праксу, а за електротехничаре се обезбеђују се одговарајућа места за практичну обуку, а мајсторству се практично обучавају тесари и зидари у фирмама које им обезбеђују и стипендије.

Наши наставници се труде да користе најсавременије методе у образовању, кроз ваннаставне програме за ученике, који имају прилику да стечено знање провере и на многим такмичењима у Србији и Мађарској у чему нас подржава локална самоуправа општине Ада да подмиримо те трошкове, сазнајемо од директорке.

У Ади се већ годинама размишља о изградњи интерната за средњошколце, јер око 65 посто ђака Техничке школе путује или станују приватно, уколико су из удаљенијих места или немају одговарајуће аутобуске везе. Техничка документација за изградњу интерната је спремна и према очекивањима директорке Гилице, наредне године би требало да почне изградња на плацу одмах крај централне школске зграде. Планира се интернат за смештај око 80 средњошколаца за чим има потребе.

Текст и фото: М. Митровић

Пројекат “Ада данас“ реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести