Аустралијанка вратила славу стапарском ћилиму

СОМБОР: Представници сомборске локалне самоуправе су се с пуно разлога нашли на недавном свечаном испраћају амбасадорке Аустралије у Србији, Џулије Патрише Фини, којој је истекао мандат.
Џулија Фини била је чест гост Стапара Фото: Дневник.рс
Фото: Џулија Фини била је чест гост Стапара Фото: Дневник.рс

Амбасадорка је, како се могло чути у Скупштини Београда где је њен свечани испраћај и уприличен, оставила неизбрисив траг посебно на очувању културног наслеђа Србије и промоцији традиције у служби локалног развоја и запошљавања.

Овдашњој јавности амбасадорка Фини је позната не само као чест и радо виђен гост у Сомбору и његовим околним селима, већ и као особа која је оставила утицала на повратак светске славе ћилимарства у Стапару. Управо због тога њој су, на свечаности у Скупштини града Београда којој је присуствовала и сомборска градоначелница Душанка Голубовић, приликом испраћаја и уручени збирка пиротских и стапарских ћилима и других аутентичних домаћих рукотворина као и орден Етно мреже, које ће понети у Аустралију.

Оснаживање жена представља паметан, а не само политички коректан потез (Џулија Фини)

Током пет година проведених у Србији, амбасадорка Аустралије Џулија Фини била је јадан од највећих промотера културног наслеђа наше земље, очувања традиционалних занатских техника и економског оснаживања жена у руралним крајевима. О томе сведочи више од 40 догађаја, конференција, радионица, ткачких колонија и изложби које је организовала заједно са удружењем Етно мрежа и НАЛЕД-ом и више десетина са појединачним локалним самоуправама. Градоначелница Сомбора Душанка Голубовић подсетила је присутне да су само у амбасадоркиној резиденцији одржане бројне изложбе, а да је њену личну колекцију рукотворина из Србије видео цео свет.

Амбасадорка Фини је истакла да јој је била велика привилегија да буде у Београду ових пет година, као и да оснаживање жена за њу представља један паметан, а не само политички коректан потез. Такође, истакла је да јој је била додатна привилегија да учествује у очувању изузетног културног наслеђа у Србији.

Свечаном испраћају поред представника Града Београда, дипломатског кора, „Етно мреже“ и прве жене сомборске извршне власти присуствовале су и делегације градова и средина чије је културно и историјско наслеђе амбасадорка Фини такође промовисала као што су Пирот, Нови Пазар, Сремска Митровица, Лозница...  

М. Мћ

Пројекат „Јавни интерес у Сомбору“ реализовала је „Панонија медиа” у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести