СРУШЕН ЗИД НЕКАДАШЊЕ ФАБРИКЕ НАМЕШТАЈА У ЗРЕЊАНИНУ Уместо планиране обнове ипак рушење
Зид зграде некадашње фабрике намештаја „Бенце и син”, у улици Обала пионира у Зрењанину, недавно је срушен, али јавности још није познато да ли је то учињено из безбедносних разлога, јер је био склон паду, или су у току припреме за изградњу новог објекта.
Пре три године се, наиме, спомињало да би на месту на ком се тренутно налазе руине требало да почну радови на изградњи нове стамбено-пословне зграде. Према пројекту, требало је то да буде једна од најлепших зграда у Зрењанину, у чијем би се приземљу налазио пословни простор, а на спрату станови. Изградња, међутим, ни до данас није почела, а остало је непознато да ли се од ње дефинитивно одустало или је почетак радова само пролонгиран.
У Заводу за заштиту споменика културе Зрењанин подсећају да је објекат 2005. године прешао у приватно власништво и да је још тада постојала намера да се ова зграда реконструише и адаптира у стамбено-пословни простор. Завод је издао сагласност на идејно решење реконструкције зграде, али се у међувремену од овог пројекта одустало.
„Зграда бивше фабрике намештаја ‘Бенце и син’ је већ дуже време у рушевном стању, без крова и са необезбеђеним зидовима, који данас представљају опасност за пролазнике. У неким будућим интервенцијама, Завод ће инсистирати на реконструкцији објекта, ослањајући се на идеју да се очува сећање на стару зграду фабрике намештаја”, казали су раније у овој установи.
О настанку и раној историји ове грађевине, подигнуте средином 19. века, а чији је први власник непознат, у Заводу за заштиту споменика културе Зрењанин немају податке. Међутим, захваљујући сачуваној старој фотографији може се реконструисати њен првобитни изглед. У Заводу кажу да је архитектура зграде врло занимљива, јер је конципирана тако да више личи на дворац са одликама репрезентативне грађевине класицизма, него на индустријски објекат.
Власници зграде су од 1908. године били Антон и Микша Бенце, који су у њој покренули фабрику намештаја. Локација је одабрана зато што је тим делом града протицала река Бегеј, па су грађа, а и готов намештај, транспортовани бродовима.