„ДНЕВНИК” У ОПОВУ: О ПЛАНОВИМА ЗА НАШ ЛИСТ ГОВОРИ ПРЕДСЕДНИК ОПШТИНЕ МИЛОШ МАРКОВ Сви путеви као нови до краја наредне године

У општини Опово, неки пројекти су успешно завршени, други су у току, а припремљени су и будући који ће помоћи остварењу општег циља, а  то је унапређење квалитета живота тамошњих житеља.
а
Фото: Dnevnik.rs

У разговору за „Дневник”, председник оповачке Општине Милош Марков, истакао је неколико капиталних пројеката који предстоје у наредном периоду, а који су од великог значаја за целу територију општине попут, између осталог, и формирања канализационе мреже, реконструкције Дома здравља у Опову, као и основне школе у Баранди. Увелико се ради и на реконструкцији и рехабилитација локалних саобраћајница у општини, с обзиром на то да је замисао да до краја следеће године, сви путеви општине Опово буду као нови.

– Оно што нам је у фокусу за наредни период за целу општину је канализација. Имамо стару канализациону мрежу и то само у ужем центру Опова. Надамо се да ћемо до краја године завршити пројектно – техничку документацију за објекат новог пречистача отпадних вода и мрежу канализације, јер од следеће године желимо интензивно да решавамо тај недостатак. Имамо назнаке да ће се у Опову радити и спортска хала, а идеја је да при објекту основне школе, стару спортску салу реконструишемо у нову. Ове године отворен је нови вртић у Сефкерину који може да прими 90 деце, а његову израдњу подржала је Покрајинска Влада, тачније Управа за капитална улагања са инвестицијом од око 40.000.000 динара. Ми смо финансирали израду пројекта и касније, стручни надзор током извођења радова. У вртић је адаптиран и некадашњи објекат Скупштине Опова, уз подршку Министарства просвете са око 8.000.000 динара. Са та два објекта смо решили листе чекања на територији општине Опово – рекао је Марков.

Фото: Dnevnik.rs

Дошло нам је неколико домаћих инвеститора који су покренули мале производње у нашој општини и оне су временом расле, те се стално повећавала и потреба за запошљавањем (Милош Марков)

Најзначајнија улагања у прошлој години

Као најзначајнија улагања у прошлој години Марков је издвојио реконструкцију водоводне мреже у Рибарској улици у Опову, вредности око девет милиона динара. Затим реконструкцију и изградњу котларнице истуреног одељења основне школе у Сакулама. Захваљујући Министарству животне средине су добили 11.500.000 динара за замену старог котла који је користио чврсти угаљ и то новим на пелет, и тако су унапредили заштиту животне средине, кроз енергетску ефикасност. Урађена је и санација чворишта постојеће водоводне мреже у насељу Сакуле, а прва фаза износила је 30.000.000 динара, док је око 10.000.000 динара коштала реконструкција термичког омотача објекта Центра за социјални рад у Опову.


Како каже, у фокусу је реконструкција и рехабилитација локалних  саобраћајница у општини Опово, које раде у сарадњи са Управом за капитална улагања. Локална самоуправа је издвојла око 20.000.000 динара из буџета, а Управа суфинансирала са 40.000.000 за 14 локалних путева, како оних на којима је асфалт девастиран, тако и у улицама које га још нису ни имале.

- Намера нам је да до краја следеће године, путеви наше општине буду 100 посто покривени асфалтом. Завршили смо пут Опово – Дебељача, финансиран од стране Управе за капитална улагања са више од 800.000.000 динара. Ове године смо завршили и прикључак за тај пут, који је коштао више од 12.000.000 динара. А успео је и пројекат реконструкције пута Сефкерин – Врбовски, који је произашао искључиво из разговора са грађанима, када су ишли на пријем у кабинет председника Александра Вучића. Сама вредност радова износила је око 150.000.000 динара, а инвеститор су „Путеви Србије”, који су сносили 100 посто трошкова. Пројекат који ћемо започети до краја ове године јесте и реконструкција дела приземља, дела спрата и тавански простор у ОШ „Олга Петров” у Баранди. Расписан је тендер за извођача радова, одобрена су нам и средства преко Покрајинске Владе од око 32.000.000 динара – каже наш саговорник.

Фото: Dnevnik.rs


Ускоро и два породична парка

Марков најављује и изградњу два породична парка, један у Опову, а други у Сакулама. Пројекат је подржало Министарство за бригу о породици и демографију, а процењена вредност је око 18.500.000 динара. Уговор је потписан, а до краја године се очекује расписивање тендера, како би добили извођача радова. Породични паркови имали би разне садржаје, те најмлађе очекују дечја игралишта, а за оне мало старије и спортисте направиће се теретане на отвореном, уз друге пропратне мобилијаре забаве, за целу породицу.


Тамошњи постојећи рукометни терен такође чека рехабилитација. Средства за то су добили преко Покрајинског секретаријата за спорт и омладину. А сваке године решавају и водоводну мрежу.

– С обзиром на то да имамо једну фабрику воде која је међу бољима у Војводини, својевремено урађена од стране Аустријске развојне агенције,  наша водоводна мрежа стара је око 60 година, те у складу са могућностима,  сваке године по насељеним местима мењамо водоводне цеви. Ове године смо урадилу Шумску улицу у Опову, а ради се у Улици Бранка Радичевића и очекујемо ускоро завршетак. У Сефкерину имамо два приоритета, један се тиче спортско – рекреативног центра и тренутно се ради на изради пројекта. Други је огроман објекат Месне заједнице који је у лошем стању и треба га реновирати, а тек смо на почетку израде пројектно – техничке документације. Такође је урађен пројекат за реконструкцију основне школе у Сакулама, те још треба да аплицирамо за његову реализацију – истиче председник општине.

Фото: Dnevnik.rs


Условно речено „зелена” општина

Као Општина, каже Марков, немају неких великих загађивача, те се условно може рећи да су „зелена” општина. У суштини, највеће главобоље задају им дивље депоније, са којима се боре сваке године, иако су просторним планом дефинисане тачне локације за одлагање одређене врсте отпада. Издваја се новац за санацију делом из буџета, а део добијају од виших нивоа власти. Успели су једино да санирају депонију у Сефкерину, поставком две камере на то место. Три године заредом, преко Министарства заштите животне средине добијају пројекте за пошумљавање, те су прошле године посадили више хиљада садница на путном појасу Баранда – Сакуле. То је критичан пут зими, а на предлог струке, сађењем одређених садница могу направити природни ветрозаштитни појас. Зато ће се ове године пошумљавати око пута Опово – Дебељача.


Један од кључних пројеката за целу општину је реконструкција Дома здравља, а пројектно – техничка докуменатција је урађена. Горући проблем у тој установи је велика пећ на угаљ коју треба заменити.

– Ове године смо завршили Зелену пијацу у Опову. То је био вишегодишњи пројекат изградње новог објекта, подржан од стране Министарства државне управе и локалне самоуправе, где су они сносили 70 одсто трошкова а ми 30. Реконструкција и адаптација Виле Хелена је у току. То је један од најстаријих објеката у Опову, а обнавља се уз подршку Покрајинске владе– задовољно ће Марков.

Фото: Dnevnik.rs

Што се тиче буџета, Марков каже да на основу једног ребаланса, он за ову годину износи 629.000.000 динара, а с обзиром на то да има предстоји још један ребаланс до краја године, очекивања су да ће он бити и већи. И просечна плата је увећана у односу на неки претходни период, када је 2013. године била 34.147 динара. У 2022. години она је достигла 61.275 динара. Једино што се смањило је стопа незапослености и износи нешто мање од 10 одсто, у односу на 2013. годину, када је била 13.6 одсто.

Сваке године по насељеним местима мењају водоводне цеви

– Дошло нам је неколико домаћих инвеститора који су покренули мале производње у нашој општини и она су временом расла, те се стално повећавала и потреба за запошљавањем. Са друге стране, све већи број грађана у општини покреће своје приватне делатности, да ли као предузетници, или као привредници, што додатно смањује стопу незапослености – поручује председник оповачке Општине.

Осим тога, када је пољопривреда у питању, повећава се стопа уплате пореза и доприноса по газдинствима.

Ивана Бакмаз

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести