Гурманлуци од бундеве маме на “Банатски фруштук”

КИКИНДА: Од четвртка највећи град на северу Баната је у знаку традиционалне манифестације “Дани лудаје” који град Кикинда организује 32. пут.
ludaja
Фото: kikinda.org.rs

Мада домаћини и организатори гледају у небо, киша није покварила добру забаву на отварању манифестације, а верује се да тмурно време неће покварити расположење.

Почетак „Дана лудаје“ у четвртак и данас протекао је у знаку бројних културних садржаја, па су у галерији Културног центра проглашени најбољи ликовни и литерарни радови деце предшколског и школског узраста на тему „Плодови јесени“ на тему лудаје, а према оцени жирија аутори најуспешнијих радова су награђени.

Највише посетилаца и гостију очекује се сутра, а поред посетилаца из Србије, очекује се највише гостију из суседне Ромуније и Мађарске.

Најатрактивнији део програма “Дана лудаје” почеће од 16 сати, када ће бити проглашени произвођачи најтежих бундева и најдужих плодова тикве.

Рекорд држи бундева тешка 507 килограма коју је пре три године однеговао Милан Десница из Савиног Села, док у конкуренцији најдужих тикава примат чува плод из баште Јоћефа Варге из Темерина од 216 центметара.

Пре тога посетиоци ће моћи да уживају у гурманлуцима и посластицама чувеног “Банатског фруштука” са специјалитетима од лудаје.

Гозба почиње од 10 сати, али наставиће се и у недељу.

На “Сеоском рогљу” представиће се села кикиндске општине и гостију, у “Европском кутку” ће се представити гости из иностранства, док је “Гостинска соба” намењена љубитељима сценско музичког програма.

Фото: kikinda.org.rs

Пажњу Кикинђана и гостију привукла је изложба таписерија малог формата „Атељеа 61“ из Петроварадина која је уприличена у Галерији „Тера“, а посетиоци ће моћи да је виде до 1. октобра.

Кустоскиња Горанка Вукадиновић рекла је да су представљене таписерије малог формата настајале у периоду од 1961. године и указала да су у односу на велике таписерије врло специфичне, али да се у петроварадинском атељеу се израђују и таписерије великог формата. „Атеље 61“ је основао уметник Бошко Петровић, важи за један од најбогатијих у Европи јер поседује тканих и везених 270 таписерија, али и оних које својом формом задиру у друге ликовне дисциплине.

Навикли смо да су таписерије монументалних димензија јер су кроз историју имале своју функцију. Њима су се покривали зидови хладних просторија, или су ношене као део пртљага великодостојника на на великим ртаним походима. Таписерије малог формата појављују се у 18. веку када се појављује богатији слој грађанства који украшава своје домове, објаснила је Вукадиновић.

Без обзира на кишу, прве вечери добар угођај на градском тргу публици је уприличио наступ Синише Пашића и групе “Кум”, као и Игора Старовића “Дивљег кестена”, а после две деценије у финишу вечери пред публиком у Кикинди наступила је Неда Украден.

Другог дана центар града улепшао је карневал маскираних предшколаца и карневалска журка за “Киндербал”, који је био у знаку наранџастих плодова бундеве и других плодова јесени, док је у Народном музеју отворена је изложба “Лудаја и лонац”.

М. Митровић

(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Града Кикинда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града.)

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести