Нови Бечеј  и Шандорфалва чувају резерват Слано Копово

НОВИ БЕЧЕЈ: Општина Нови Бечеј са градом Шандорфалва у Мађарској, до краја марта 2020. године спроводи пројекат у оквиру Интеррег - ИПА програма прекограничне сарадње под називом „Рехабилитација заједничког и културног наслеђа у циљу будућег развоја региона“.
1
Фото: Природном резервату туристи ће моћи да приђу од Милошева и од Башаида

Пројекат се односи на два заштићена природна добра - Специјални резерват природе „Слано Копово“, када је у питању општина Нови Бечеј, односно на језеро Надош које се налази на територији Шандорфалве, која је и носилац пројекта. Вредност дела пројекта који се односи на новобечејску општину износи око 220.000 евра.

Акценат је стављен на промовисање заједничких природних и културних вредности, пре свега кроз туризам и туристичке активности. Окосница пројекта у општини Нови Бечеј је Слано Копово, а део активности који ће се спроводити на подручју овог специјалног резервата природе подељен је у два сегмента.

- Један сегмент обухвата инфраструктурне радове, и то изградњу два прилазна пута до самог спуштања у резерват. Биће изграђен прикључак са Милошевачког пута у дужини од око 400 метара, са проширењем за паркинг, и окретница за аутобусе, као и прилаз с друге, Башаидске стране, у дужини од око 1.000 метара. Управо на овај начин ћемо умногоме олакшати прилаз, пре свега туристима до самог резервата, а такође и људима који раде на Сланом Копову – објаснила је чланица пројектног тима Силвија Иванић.

Предвиђена је и изградња сувенирнице, пошто је замишљено да се у оквиру пројекта израде и стандардизују сувенири.

- Изградњом и постављањем сувенирнице имаћемо простор у којем ће ти сувенири бити изложени и одакле ће се даље пласирати на тржиште – нагласила је Иванић.

У оквиру активности биће постављена и четири информативно - едукативна интерективна пункта као замена за стандардне инфо- табле са често сувопарним текстовима. Такође, током наредне године биће организоване и радионице за децу, фото-сафари и Фестивал ждралова.


Језеру потребне кише

Слано Копово има међународни значај по Рамсарској конвенцији, као станиште ретких птица, али и пролазна станица у њиховим миграцијама. Језеро се повремено природно исушује и тако чува салинитет, али лањска и овогодишња суша учиниле су да нема довољно хране и воде за бројне птице. Летос је језеро чак наводњавано, али запажа се да птица ове јесени није било као ранијих сезона. Зато су сада језеру неопходне падавине, да се станишта опораве.


Када је реч о сегменту пројекта који се односи на културно наслеђе, члан пројектног тима Новица Блажин најављује оргнизацију ликовне колоније „Тиска академија акварела“ и Фестивал народног стваралаштва „Ричај“.

- Што се тиче „Тиске академије акварела“, тема ће први пут бити Слано Копово, па ће уметници, а планирано је да их буде 12, првенствено из Србије и Мађарске, имати задатак да га представе на платну. План је да се ликовна колонија одржи од 12. до 18. августа следеће године. Уметницима ћемо организовати излете до Сланог Копова, где ће добити инспирацију за своја дела. Исто тако ћемо их спровести и по Новом Бечеју и показати им неке друге културне и природне вредности- истакао је Блажин.

Ж. Балабан

Пројекат „Информисање у Новом Бечеју” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести