Покренуте три фирме у Перлезу

ПЕРЛЕЗ: На подручју Средњобанатског округа, субвенције за самозапошљавање, за покретање приватног посла, прошле године је искористило 49 особа са евиденције зрењанинске филијале Националне службе за запошљавање. Субвенција је и прошле и ове године износила 250.000 динара, а 270.000 динара за особе са инвалидитетом.
11 perlez bulat 1
Фото: Дугогодишње искуство Милан Булат преточио у самосталан посао, фото: Приватна архива

Уз помоћ овог програма, само у Перлезу су 2020. регистроване три фирме - фризерски салон, тепих сервис и предузеће за производњу меда.

- Нове фирме нарочито су значајне у селима. Тако се креирају нова радна места, а постоји могућност нових запошљавања са развојем и растом бизниса. Такође, у зависности од регистроване делатности, обогаћује се понуда производа и услуга у локалној заједници – објашњава саветница за планирање каријере у зрењанинској филијали НСЗ Александра Штрбац.

Александра Хегедиш је по струци хемијска техничарка. Радила је у пекари у Перлезу и у компанији „Дрекслмајер“. Пошто је удата и мајка двоје деце, једно време се посветила породици. Онда је одлучила да покрене сопствену фирму, па је отворила мушко – женски фризерски салон „Сандра МЛ“.

Први корак је био да заврши обуку за фризера, а затим да правовремено аплицира на јавном позиву за програм самозапошљавања. Била јој је драгоцена финансијска подршка од 250.000 динара. Од тих средстава је купила опрему и репроматеријал за фризерске услуге, те адаптирала локал. Салон се налази у објекту поред породичне куће породице Хегедиш.

Фото: Приватна архива

- Задовољна сам како се посао развио. Салон је већ препознатљив, имам сталне муштерије, а могу да се посветим и деци. Тежи период је за нама, јер је салон отворен у време пандемије и скраћеног радног времена, забране рада викендом, што нам је отежавало рад. Али, успела сам да превазиђем све потешкоће и сада очекујем много бољи период - истиче Александра Хегедиш.

За приватни бизнис се одлучио и Милан Булат, који је прошле године регистровао тепих сервис „Булат“. Фирма је регистрована за пружање услуга прања мебла, односно намештаја, седишта аутомобила,  дубинског прања тепиха и итисона, као и прања тракастих завеса, ћебади, јоргана и других кабастих ствари.

Милан Булат има дугогодишње искуство у овој бранши. Више од две деценије је радио у једном великом тепих сервису у Београду, а притом је 15 година био на позицији пословође и руководио тимом од 35 радника. У дворишту породичне куће у Перлезу поседује свој пословни простор – простран, функционалан и на доброј локацији, те је субвенцију за самозапошљавање уложио у делимичне грађевинске интервенције на том објекту. Од сопствених средстава је купио машине, опрему и доставно возило за потребе тепих сервиса.

- Мој савет свима који су у могућности да покрену фирму је да то и учине – кратко поручује Булат.

Са њим се слаже и Тома Нађ који је лане отворио фирму „Голден Љуалитџ Нађ“, специјализовану за производњу меда и производа од меда. Нађ је радио као заваривач, неколико година је водио и пољопривредно газдинство, а пчеларством се бави последњих шест година. Од рођака, искусног пчелара, стицао је важна знања и овладавао вештинама. Сада поседује 72 кошнице, које су на испаши у околини Перлеза.

С обзиром на то да је реч о породичној фирми, Томи свесрдну подршку и помоћ пружа супруга. Планирају да раде на маркетингу, али и на унапређењу производње и увођење неких иновативних решења у пчеларству.

Ж. Балабан

Пројекат „Непристрасно кроз Зрењанин” реализује ДВП Дигитал, а суфинансира Град Зрењанин. Ставови изнети у подржаном пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести