Претоварна станица у Руми олакшава одвожење смећа

РУМА: Како би се олакшало одвожење смећа, конкретно кабастог материјала на Регионалну депонију „Срем - Мачва”, Општина Рума покренула је пројекат изградње претоварне, односно трансфер станице која ће се налазити у близини објекта „Азил” - ЈП „Комуналац”.
r
Фото: Opština Ruma

Рок за завршетак радова је 22. август. Председница општине Рума Александра Ћирић је са директором ЈП „Комуналац” Драганом Панићем обишла радове на новом значајном пројекту заштите животне средине, који се реализује на јужном ободу града.

- Претоварни плато има вишеструку намену и биће користан у нашем процесу борбе за заштиту животне средине. Затворили смо више дивљих депонија, главну градску депонију, настављамо борбу за чистију, зеленију и здравију Руму - каже Ћирић. - На овој претоварној станици или платоу аутоподизачи ће смеће претоварати у контејнере и камионе далеко већег капацитета и одвозити на Регионалну депонију „Срем-Мачва”. Направићемо и уштеде у транспорту смећа, а временом ће се омогућити и издвајање искористивог дела отпада.

Вредност пројекта је 9,1 милион динара, а радове започете 14. јула изводи фирма „БОРад” из Сремске Митровице.

- Површина претоварне станице је 900 квадратних метара, простор ће бити ограђен са три стране зидовима од такозваних лего бетонских плоча, које ће моћи да се преносе и померају. Један део ће бити одвојен и за рециклажу смећа, где ће се одвајати смеће које се може донекле искористити, од оног које заиста мора да се одвози на Регионалну депонију „Срем-Мачва” - наводи Ћирић. - Далеко је економичније и исплативије. Имамо у плану да за наредну годину набавимо и дробилицу која ће ситнити грађевински материјал, грађевински отпад који ћемо моћи да искористимо рецимо за насипање путева и на тај начин ће нам бити вишеструко исплатива и корисна, а уједно чувамо животну средину.

Када је у питању затворена градска депонија процес рекултивације је започет, али ће он трајати неколико година.

- Оно што је битно је да је градска депонија затворена и да се смеће тамо више не односи. Једино што је дозвољено јесте истовар земље, што је добро за процес рекултивације. Наредних неколико година депонија мора да се са земљом насипа како би се ослободили штетни гасови, да би након тога дошло до садње дрвећа, односно растиња, које ће тотално очистити земљу и након тога да се ту изравна површина и направи један зелени простор и засади дрворед. Један процес озбиљан, дуготрајан, али надамо се, идемо ка томе да се то реши наредних година - истакла је Ћирић.

М. Сћ

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести