Руски Крстур: Школа „Петро Кузмјак” обележила 270 година традиције

РУСКИ КРСТУР: Школа од изузетног значаја за Војводину, „Петро Кузмјак”, истог дана прославила је 270 година дугу традицију школства у Руском Крстуру и отварање центра у коме ће ђаци и наставници претварати теорију у праксу и истраживати занимања будућности.
k
Фото: M. D. Živojinović

Након четири Мејкерс лаба отворена у претходној години, Група за образовање отворила је у крстурској школи први од 11 планираних у овој години. Основна и средња школа са домом ученика „Петро Кузмјак“ у Руском Крстуру, са 430 ђака свих узраста, добила је савремени простор у коме ће се подстицати њихови интереси за науку, иновације и експериментисање, кроз редовну наставу, додатне програме и повезивање са другим школама, привредом и различитим организацијама.

Свечано отварање Мејкерс лаба било је повод за окупљање наставника, ученика, представника школске и локалне самоуправе, али и представника локалне привреде. У име Групе за образовање коју чине Нордеус фондација, Центар за промоцију науке, Достигнућа младих у Србији и Иницијатива Дигитална Србија, присутнима су се обратили руководитељка Сектора за програмске активности Центра за промоцију науке Данијела Вучићевић, извршни директор Достигнућа младих у Србији Дарко Радичанин, Милош Ђуричанин, директор стратегије и развоја Нордеус фондације, као и Небојша Бјелотомић, директор Иницијативе Дигитална Србија. У име школе, говориле су директорка школе Наталија Будински и професорка хемије Јасминка Нађ, а ученици су представили своје научне пројекте и иницијативе на сајму науке који је био део отварања Мејкерс лаба и и послужили госте чајем који гаје у својој паметној башти.

Школа „Петро Кузмјак“, поред тога што је проглашена за школу од изузетног значаја за Аутономну покрајину Војводину, јединствена је школа на свету, у којој ученици могу да стекну своје образовање на русинском језику. Школа се састоји од основне школе, гимназије на русинском и српском наставном језику, као и средње стручне школе туристичко-хотелијерског техничара.

Школа је препозната у Србији, али и ван граница по успесима и добрим резултатима у области природних наука и математике. Показатељ јесте редовно учешће у различитим пројектима али и подвизи ученика и наставника. Тако је професорка математике и саветник-спољни сарадник, а сада директорка школе, Наталија Будински одабрана у 300 најиновативнијих Мајкрософт наставника на свету у 2018. и 2019. години.

- Мејкерс лаб је сјајан концепт који ће наше ученике и наставнике подржати у развоју разноврсних идеја и пројеката, Такође, допринеће учењу природних предмета и математике, али и нових савремених образовних концепата, као што је предузетништво, на иновативан и креативан начин.  Мејкерс лаб у нашој школи отвара врата најквалитетнијег образовања. Ми смо једна мала школа, али са великим ентузијазмом и веома смо захвални и срећни што је Група за образовање то препознала и подржала кроз овај пројекат -  нагласила је Наталиа Будински, директорка школе.

Школа промовише и истиче инклузивност и отвореност као своје основне вредности, радећи са децом из осетљивих друштвених група, док већ дуги низ година постоји специјално одељење за ученике лако ометене у развоју.

Рад Мејкерс лаба заснива се на повезивању СТЕАМЕ области (наука, технологија, инжењерство, уметност, математика, предузетништво) онако како то увелико раде неке од најразвијенијих земаља на свету. Кроз рад у Мејкерс лабу ученици и наставници на иновативан начин приступају образовању и решавању проблема. Ђаци заинтересовани за науку у Мејкерс лабу примењују експериментисање и мултидисциплинарност у настави. Школа у Руском Крстуру добила је опрему попут Лего робота, Ардуино сетова и 3Д штампача.

В. Х.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести