У Потамишје стигли нови станари

ЗРЕЊАНИН: Удружење љубитеља животиња и природе „Зелене шапе“ саопштило је да су се у делу Потамишја појавили даброви. Ове животиње примећене су на локалитету где су активисти тог удружења током година посадили на стотине садница дрвећа.
Dabrovi Foto:yotube/printscreen
Фото: Даброви Фото:yotube/printscreen

– Дабровима се очигледно то допало и одлучили су да нам дођу у део који чувамо, одржавамо и негујемо. А чињеница је да даброви долазе искључиво у чисте реке. Током обиласка терена затекли смо два оборена стабла тополе, која су оборили највећи градитељи у животињском свету. Уједно су се и осладили кором дрвета. С обзиром на то да су даброви ноћне животиње, нисмо их видели голим оком, али све јасно указује на њихово присуство – кажу у удружењу „Зелене шапе“.

Мужјаци даброва и младунци су, иначе, задужени да доносе материјал, док женке праве бране. У Србији је најпознатија оваква брана у Специјалном резервату природе „ Засевица“. Она је дугачка 30 метара, а висока 180 центиметара.

Даброви су у Србији до првих година 20. века били истребљени од стране људи, и то пре свега због њиховог крзна. Последњи пимерак дабра одстрељен је у Србији 1920. године на Дунаву. Од тада му се у домаћим водама губи сваки траг, све до 2004. када је, захваљујући донацији из Немачке, насељен у Специјални резерват природе „Засавица“.

Даброви спадају у строго заштићену врсту и Законом о заштити природе предвиђене су казне од 500.000 до два милиона динара за оне који их угрозе.

– О овим дивним бићима која су се појавила у Потамишју обавестили смо и Покрајински завод за заштиту природе. Наставићемо да пошумљавамо овај локалитет, а долазак даброва је свакако додатна стимулација да наставимо да помажемо природи која буквално вапи да јој се помогне – наводе у удружењу „Зелене шапе“.

Ж. Б.

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести