Завршетак храма Богородице у Паланци на јубилеј осам векова СПЦ

Најстарији храм у Бачкој Паланци у којој, као и у целој општини, већински живаљ чине Срби, је црква посвећена рођењу светог Јована Крститеља и Претече у Старој Паланци, слава се слави 7. јула на Ивањдан.
1
Фото: Dnevnik.rs

Ова једноброда барокна црква са звоником подигнута је 1783. године и представља споменик културе од великог значаја. Пре девет година у Стамбеном насељу „Синај“ са преко 10.000 становника, а овде се тај део града назива Нова Паланка, почела је градња новог православног храма посвећеног Покрову Пресвете Богородице, слави се 14. октобра. Храм се дограђује, а овдашње свештенство најављује да ће црква добити коначан изглед и функцију идуће године када се обележава и осам векова аутокефалности Српске Православне Цркве.              

- Радови на изградњи храма Покрова Пресвете Богородице почети су 2009. године – каже протонамесник Бране Миловац. – За готово десет година активног богослужбеног црквеног живота, у конкретном случају овде у Бачкој Паланци, на делу се показало да је просотор где је сада храм, неопходно оплеменити, односно доградити делове цркве који су заиста потребни. Због тога су храму дограђена два бочна параклиса, мале црквице, капелице. Једна је посвећена преподобној мати Параскве, односно Светој Петки, а друга је посвећена светој великомученици Марини или Огњеној Марији. Сада имамо троброду лађу која има три олтара. У параклису Огњене Марије налази се и једна византијска крстионица у којој ће се будуће генерације које ће се рађати и стасавати бити крштаване.               

Дограђена је и припрата, а бачкопаланачки прота вели да особе које се разумеју у архитектуру и црквено градитељство знају да готово сви велики храмови, поготово они који су били краљевске и царске задужбине имају своје припрате.                 - То је, између осталог, урађено и приликом градње Пећке Патријаршије, али морамо да споменемо и Студеницу, као и Грачаницу – појашњава Миловац. – Сви ови храмови имају функционалну и литургијску богослужбену употребу, односно литургијски простор се и ту налази. Припрата треба да се користи и током великих слава, када има много колача и кољива, да све то стоји у њој, док се литургија несметано одвија у самом храму. Под тремом храма је и палионица свећа која је неопходна за функционисање црквеног живота и општих потреба свих људи добре воље који сврате или долазе редовно... Све то је на крају брижљиво украшено бираном фасадом која имитира управо фасаде најранијих византијских, односно хришћанских богомоља.


Заштитница хришћанског света

Богородица је заштитница хришћанског света, кажу теолози, а Покров Пресвете Богородице (14. октобар) један је од највећих празника посвећених Богомајци. Обележава се у знак сећања на њено чудесно појављивање  у цариградској Богородичној цркви у 911. године, за време визнатијског цара Лава Мудрог. Сматра се за заштитницу од глади, болести и помора, а, такође, сматра се да посебну пажњу посвећује женама, мајкама и породиљама.


Саговорник „Дневника“ додаје да су на нашим просторима тако грађени храмови Грачаница и Богородица Љевишка, а то је један традиционалан начин градње који је дуговечан и има своју лепоту која је увек у тренду. Јер, материјали попут црвене опеке и сивог камена одраз су ранохришћанског начина градње.                - За сада, да не будем субјективан, све ово што се ради наилази на позитивне реакције, како оних који живе овде на „Синају“ у Паланци, тако и других који овуда пролазе – констатује Миловац. – Овај храм ће, могу са сигурношћу рећи, бити печат овог насеља и целе Бачке Паланке. Чак се усуђујем рећи да ће у будућности цела Паланка и ово насеље бити препознатљиви по овом храму. Планирамо да на десету годишњицу почетка радова, односно 2019. године, изградњу храма приведемо крају, како екстеријерно тако и ентеријерно.                

Прота додаје да са задовољством може да констатује да је до сада фрескопис урађен на две трећине храма. Ових дана почеће фрескописање централне куполе, северне и јужне певнице и домаћини се надају да ће до пролећа тај посао бити завршен.              

  - Надамо се да ћемо током идуће године завршити све послове и храм припремити за освећење – најављује Миловац. – Идућа година је велики јубилеј на нивоу целе Српске Православне Цркве, односно навршава се 800 година од добијања аутокефалности, али и наш мали јубилеј, десет година од почетка градње храма Покрова Пресвете Богородице. Предстоје нам и радови око партерног уређења, прилазних стаза, као и једног светосавског дома који ће се градити. Светосавски дом је неопходан за црквени живот да би се после Литургије, венчања, крштења, народ окупљао, а у његовом склопу била би и једна канцеларија. Када све буде готово назив Трга Петријарха Павла, где се храм налази, имаће пун смисао и значај. Локалана самоуправа нас помаже како би се овај део града употпунио, а тиме и храм. Поред помоћи општине несмемо заборавити ни грађане који својим личним прилозима помажу изградњу – констатује протонамесник Бране Миловац.

Милош Суџум

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести