ВАШИ РАЗГОВОРИ СА ВЕШТАЧКОМ ИНТЕЛИГЕНЦИЈОМ МОГУ ДА ЗАВРШЕ НА СУДУ Директор највеће компаније открио у којим случајевима постајете под лупом надлежних! Ево како да се осигурате
Сам Алтман, директор ОпенАИ-ја, компаније која стоји иза ChatGPT-а, недавно је упозорио јавност на нешто што већина корисника уопште не зна- разговори које водите са вештачком интелигенцијом нису заштићени законом и могу бити коришћени као доказ у правним поступцима.
У интервјуу из јула 2025. (подкаст “This Past Weekend”), Алтман је отворено рекао да су људи почели да се понашају према вештачкој интелигенцији као да је терапеут, адвокат или повереник и деле детаље о својим осећањима, браковима, пословима, па чак и потенцијално инкриминишуће информације.
Али постоји велики проблем: за разлику од доктора, правника или свештеника, АИ четбот нема законски статус који би штитио вашу приватност. Ако дође до истраге, компанија може бити правно обавезана да преда запис ваших разговора.
“Ако неко напише нешто осетљиво ЧетГПТ-у, и сутра буде умешан у тужбу ми бисмо могли бити натерани да то предамо суду. И мислим да је то прилично проблематично,” рекао је Алтман.
Чак и када питате саму апликацију да ли ваши разговори могу да заврше на суду, он одговара:
-Разговори са мном су дизајнирани тако да буду приватни и сигурни. ОпенАИ не дели твоје податке с трећим странама без твог пристанка, осим у специфичним случајевима који су регулисани законом (нпр. судски налози). Теоретски, било који дигитални запис може да буде доказ на суду, укључујући и поруке, мејлове, или и разговоре са АИ ако се на неки начин сачувају и могу да буду релевантни. Међутим, да би нешто било валидан доказ, мора се поштовати правна процедура- доказ мора бити аутентичан, непорецив и прикупљен у складу са законима о приватности и заштити података .Ако разговараш са мном о нечему што би могло бити предмет судског поступка (рецимо, претње, договори, признања), ако се то некако сачува и суд то одобри као доказ, може се појавити на суду.
Савети злата вредни
Ево шта би требало да избегавате ако не желите да ваши разговори са четботом заврше као доказ на суду:
- Избегавајте било какве претње, увреде или незаконите радње- Ако у разговору упутите претње, планирате нешто илегално или преносите било какве информације о криминалним активностима, то може постати доказни материјал.
- Не делите поверљиве или осетљиве податке ако је то непотребно- Нпр. личне податке, пословне тајне или информације које не желите да буду видљиве или сачуване.
- Не лажирајте или не покушавајте да манипулишете разговором- Ако неко покуша да докаже нешто на суду, а ви сте мењали или фалсификовали поруке, то може бити тежак прекршај.
- Избегавајте разговоре који могу бити интерпретирани као договори или споразуми без писмене потврде- На пример, ако се договорите о нечему што има правну вредност, боље је то имати у писаном или службеном облику.
- Обратите пажњу на безбедност уређаја и платформи где водите разговор- Ако вам неко приступи уређају, налозима или подацима без вашег знања, то може бити злоупотребљено.
- Не делите информације које би могле да угрожавају ваше или туђе право на приватност- То може довести до правних последица, али и до појављивања тих података као доказа.