overcast clouds
25°C
16.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1727
usd
100.3449
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

БЕЗ ПОРЕСКИХ ОЛАКШИЦА ЗА НОВОНАСЕЉЕНЕ ИТ РАДНИКЕ Колико пара у буџету, толико подстицаја за програмере

16.07.2025. 10:58 11:14
Извор:
Дневник
ИТ
Фото: Pixabay.com

Уредба о пореским подстицајима за послодавце који запошљавају тзв. новонасељена лица била је једна од најважнијих мера за привлачење страних ИТ компанија у Србију.

Донета је 2020. године, а примена је отпочела 2021, у периоду када је због геополитичке нестабилности велики број стручњака из иностранства и читавих компанија тражио стабилније тржиште за рад и развој. Србија је том уредбом понудила атрактивне услове: фирме које запосле стручњаке из иностранства на неодређено време, с минималном зарадом од 300.000 динара, могле су да рачунају на пореске олакшице у трајању до 60 месеци – умањење пореске основице и ослобађање од доприноса.

Почетком јуна 2025. године Влада Републике Србије је на седници одржаној 12. јуна донела нову уредбу, којом је претходна – из 2020. – формално укинута. Према објави у Службеном гласнику РС, број 49/2025, донета је Уредба о престанку важења Уредбе о критеријумима за доделу подстицаја послодавцима који запошљавају новонастањена лица у Републици Србији. Иако се у појединим медијима говорило о томе да уредба није повучена већ само измењена, документ у Службеном гласнику потврђује да се претходна уредба више не примењује у свом оригиналном облику.

Основни разлог за укидање уредбе је то што је број послодаваца и новонастањених лица значајно порастао, због чега је буџет за ове мере постао неодржив. Није било могуће дугорочно планирати исплату подстицаја по истим правилима. Ипак, пореске олакшице за овакве облике запошљавања нису у потпуности укинуте – оне су сада везане за доступна буџетска средства, а не више гарантоване за сваког послодавца који испуни услове. Право и даље постоји, али није трајно: послодавци олакшице могу користити само док има простора у државној каси.

Очекујемо да се хитно успостави дијалог између државе и технолошког сектора (директор Српске ИТ асоцијације Марко Вучетић)

– Српска ИТ Асоцијација је упутила званичне дописе за дијалог са Владом  - рекла је за Дневник Ана Јовановић из ИТ Асоцијације. У оквиру СИТА постоји формирана радна група за пореске олакшице која се активно бави овом темом. Представници те радне групе преговараће с представницима Владе и надлежним министарствима. Можемо да кажемо да је озбиљан број чланова СИТА најавио одлазак или померање фокуса пословања на неке друге државе, попут Пољске, Румуније или Бугарске, поручила је, истичући да СИТА тренутно има 24 технолошке компаније, од великих фирми са преко 500 запослених до оних малих, и то широм Србије. Наше фирме послују у Новом Саду, Нишу, Београду, Чачку, Крагујевцу и Суботици – рекла је Јовановић.

Тrећина чланова СИТА послује у Војводини

Трећина чланова Српске ИТ асоцијације има представништва у Војводини. У оквиру СИТА око 1.350 запослених пријављено је на подстицаје за новонастањена лица. 

– У овом моменту не можемо јавно да изађемо са информацијом о конкретним фирмама које су најавиле одлазак, али можемо да кажемо да су у питању велике фирме са озбиљним утицајем како на српско тако и на инострано тржиште, тачније фирме које имају велики извоз ИТ услуга – рекла је Ана Јовановић.

– Очекујемо да се хитно успостави дијалог између државе и технолошког сектора. Измене пореских подстицаја, уведене без претходних консултација, већ имају негативне последице – поједине компаније смањују обим пословања, заустављају запошљавање или разматрају релокацију. Укидање олакшица директно угрожава конкурентност Србије као ИТ дестинације. Потребна нам је стабилна и предвидива пореска политика, дефинисана у партнерству с индустријом, како бисмо задржали таленте и инвестиције у земљи – рекао је директор Српске ИТ асоцијације Марко Вучетић. 

Ако се договор не постигне, то у пракси значи да ће држава сваке године одлучивати да ли и у ком обиму може да финансира ову меру. 

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар