overcast clouds
15°C
06.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2014
usd
103.48
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПРЕДСЕДНИК САВЕЗА САМОСТАЛНИХ СИНДИКАТА ВОЈВОДИНЕ ГОРАН МИЛИЋ Праведна зарада, сигурност на раду и поштовање СНОВИ СУ ЗА МНОГЕ РАДНИКЕ

30.04.2025. 08:26 08:38
Извор:
Дневник
Горан Милић
Фото: Дневник

Међународни празник рада 1. мај Савез самосталних синдиката Србије обележиће окупљањем у Београду, на Тргу Николе Пашића, а Влади Србије биће предати захтеви који би требало да доведу до бољег положаја радника у Србији.

Како каже председник Савеза самосталних синдиката Војводине Горан Милић, 1. мај је дан када се демократски свет сећа достигнућа радничког покрета и жртава поднетих у борби за већа радна права.

- Овај дан је симбол борбе за једнакост и права радника, али и силидарности, правде и једнакости ка којима сви теже - каже Милић. - Он је и подсетник да су праведна зарада, сигурни услови рада, здрава радна и животна средина и поштовање радника још увек снови за многе раднике.

Горан Милић
Фото: Дневник

Социјално-материјални положај запослених у Србији изразито је неповољан (Горан Милић)

По његовим речима, социјално материјални положај запослених у Србији изразито је неповољан, а да упркос повећању и минималне и просечне зараде, оне не прате раст цена и трошкове живота и нису довољне за достојанствени живот, баш као што је случај и с већим делом пензија. 

- Права радника се не поштују, синдикални представници прогоне и шиканирају, социјални дијалог је само формалан, одлуке се доносе мимо договора и разговора, а синдикати не учествују у изради кључних закона из сфере рада. Колективни уговори на нивоу сектора не постоје јер је њихово доношење онемогућено решењима и условима из Закона о раду, законска решења све су рестриктивнија, а права оних који раде све мања - истиче Милић.

Он указује да се, и поред важећих закона и прописа, безбедности радника не поклања довољна пажња и да сваке године педесетак њих смртно страда на радном месту.

- Највише радника који погину на радном месту је у грађевинарству и то пре свега због непоштовања Закона о заштити на раду. На многим градилиштима радници немају заштитну опрему јер многи послодавци улагање у безбедност на раду доживљавају као трошак - каже Милић. 

с
Фото: Дневник

Минимална зарада мора бити изузетак

- Међу захтевима је и то да се уместо минималне зараде, која мора бити изузетак и кратког рока, што она и јесте јер се исплаћује током одређеног времена док је неко предузеће, фирма у тешкоћама, утврди плата за живот, која ће континуирано расти у складу с растом трошкова живота - каже Горан Милић. - Такође, захтевамо да се адекватном политиком запошљавања и отварањем квалитетних радних места, али и зарадама од којих се може живети заустави одлив радне снаге из Србије, али и да се укине трајно умањење пензија због привременог одласка у пензију.

Наш сагорник осврнуо се и на недостатак радника одређених струка, истичући да је то последица тога што све више младих, али и старијих, квалификованих и образованих људи одлази из Србије, у потрази за бољим зарадама. Тај одлив, указује Милић, траје већ годинама и неопходно је да се нешто промени. 

- Морају се стварати услови који би обезбедили бољу ситуацију за раднике и зато СССС захтева да се хитно имени радно законодавство пре свега Закон о раду и Закона о штрајку, који ограничавају права радника, не прате технолошке промене, не препознају нова радна места и атипичне уговоре у раду. Захтевамо и да унесу измене које би омогућиле заштиту синдикалних представника и чланова синдиката при обављању синдикалне делатности одсуства, да се системски решава проблем зарада у јавном сектору, да се кроз социјални дијалог са синдикатима као равноправнијм партнерима траже решања која диприносе бољем статисту радника... - каже Милић.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар