МИЛИЈАРДЕ У НЕКРЕТНИНАМА У СРБИЈИ Колико је кућа и станова продато у прошлој години
У оквиру делимично регулисаног тржишта, највећи број уговора и највећи обим новчаних средстава бележи канцеларија јавног бележника Србислава Цвејића из Београда (укупно 460 уговора са вредношћу од 86,1 милион евра).
Вредност тржишта непокретности у Србији у 2024. години износила је 7,4 милијарде евра, што је раст од 15 одсто у односу на 2023. годину, саопштено је данас из Сектора за развој и иновације Републичког геодетског завода.
Како је наведено, са 126.787 закључена купопродајна уговора, забележен је раст броја трансакција од 4,2 одсто у односу на 2023. годину.
Регулисано тржиште непокретности чинило је 75 одсто укупне вредности прометованих непокретности у 2024. години, односно 5,6 милијарди евра.
По броју закључених уговора, овај сегмент тржишта имао је удео од чак 86 одсто што одговара 109.444 уговора.
Вредност промета на регулисаном тржишту порасла је за 1,2 милијарде евра у односу на исти период прошле године, а његов удео у укупној вредности тржишта повећао се за седам одсто, наведено је у саопштењу.
Највећи број склопљених купопродајних уговора на регулисаном тржишту у 2024. години је на подручју Основног суда у Новом Саду са 9.208 уговора, а највећи обим новчаних средстава је на подручју Првог основног суда у Београду од око 965 милиона евра.
Како је истакнуто, Канцеларија јавног бележника Вишице Сретењовић из Бора бележи највећи број закључених уговора (1.567 уговора) на регулисаном тржишту, док је канцеларија јавног бележника Јасне Бојаџијевске из Београда остварила највећи обим финансијских средстава (176 милиона евра).
Делимично регулисано тржиште чинило је 25 одсто укупне вредности тржишта у 2024, односно 1,8 милијарди евра, док је његов удео у броју трансакција износио 14 одсто (17.385 закључених уговора).
У поређењу са истим периодом 2023. године, вредност промета на делимично регулисаном тржишту опала је за седам одсто, а број уговора смањен је за један одсто.
Како је наведено, ово представља значајан преокрет, јер је први пут до сада забележено смањење активности и у вредности и у обиму делимично регулисаног тржишта, од када се прати овај сегмент тржишта непокретности.
На делимично регулисаном тржишту, највећи број закључених уговора евидентиран је на подручју Првог основног суда у Београду (1.660 уговора), где је истовремено остварена и највећа вредност трансакција од 293 милиона евра, што чини готово трећину укупне вредности овог сегмента тржишта.
Упркос тврдњама појединаца да је тржиште непокретности успорено, најновији извештаји Републичког геодетског завода показују супротно, истакнуто је у саопштењу.
Републички геодетски завод подсећа да се најпоузданије и најактуелније информације о тржишту непокретности у Србији могу пронаћи у званичним извештајима на сајту РГЗ-а (у делу услуге, процена и вођење вредности непокретности) и других релевантних институција.
Републички геодетски завод позива све грађане и учеснике на тржишту да, приликом планирања куповине, продаје или процене вредности непокретности, увек користе валидне податке, јер се, како је наглашено, једино на тај начин осигурава исправно доношење одлука и очување сигурности у тој важној области.
Подаци за 2024. године указују на стабилну динамику тржишта непокретности у Србији, са доминантном улогом регулисаног сегмента, наведено је у саопштењу.
Републички геодетски завод истиче да наставак раста у овом делу тржишта потврђује да мере усмерене на унапређење правне сигурности и ефикасности трансакција дају резултате.
Истовремено, како је истакнуто, делимично регулисано тржиште бележи пад, што додатно истиче значај транспарентног објављивања извештаја РГЗ-а за развој безбедне и повољне пословне климе у Србији.