У ПОДРИЊСКОМ РЕГИОНУ ПОСКУПЕЛЕ ТОВНЕ СВИЊЕ, У СРЕДЊЕБАНАТСКОМ ПАЛА ЦЕНА ЈУНАДИ Ево у којим крајевима се исплати продаја товљеника, а где не
У кланицама на подручју Подрињског региона забележен је раст откупне цене товних свиња тежих од 120 килограма и доминирао је износ од 250 дин/кг.
Доминантна откупна цена телади сименталске расе тежине до 160 килограма достигла је максимун од када СТИПС прати кретање цена, понуду и тражњу ове категорије говеда, јер је у кланицама на подручју Шумадијског региона доминирао износ од 950 дин/кг током треће седмице јула.
– Осим телади, дошло је до раста откупне цене товне јунади телесне масе изнад 480 килограма, јер је доминирао износ од 430 дин/кг. Раст цене евидентиран је и код крава за клање, а доминирао је износ од 270 дин/кг – наводи СТИПС у новом извештају цена живе стоке.
Кланичари са подручја Пиротског региона по нижим су ценама откуплљивали краве за клање СМ расе, а преовладавао је износ од 250 дин/кг. На сточној пијаци у Пироту дошло је до пада продајне цене телади СМ расе телесне масе до 160 килограма, јер је доминирао износ од 70 дин/кг.
Евидентиран је пад откупне цене товне јунади тежине изнад 480 килограма кланицама на подручју Средњебанатског региона где је откуп обављан по доминантној цени од 420 дин/кг.
Откупна цена товних бикова СМ расе телесне масе изнад 500 килограма била је нижа у односу на претходни период и у кланицама на подручју Подрињског региона где је доминирао износ од 440 дин/кг.
Где су скупљи товљеници?
У кланицама на подручју Подрињског региона забележен је раст откупне цене товних свиња тежих од 120 килограма, а доминирао је износ од 250 дин/кг. Раст откупних цена прасади телесне масе од 16 до 25 килограма и товних свиња забележен је у кланицама на подручју Мачванског региона.
– За откупљену прасад кланичари су плаћали 350 дин/кг, а за товне свиње 250 дин/кг. Продајна цена товних свиња телесне масе од 80 до 120 килограма била је виша на пијаци живе стоке у Крагујевцу где је преовладавао износ од 210 дин/кг – наводи СТИПС.
У кланицама на подручју Шумадијског региона евидентиран је раст откупне цене крмача за клање, а доминирао је износ од 170 дин/кг. Пад откупне цене прасади од 16 до 25 килограма забележен је у кланицама на подручју Ниша и околине где је доминирао износ од 270 дин/кг. Откупна цена товних свиња телесне масе од 80 до 120 килограма била је нижа и у кланицама на подручју Средњебанатског региона. Доминирао је износ од 240 дин/кг.
Јагњад до 550 дин/кг
На сточној пијаци у Крагујевцу је забележен је раст цене двиски, па је доминирао износ од 200 дин/кг. Забележена је и понуда јагњади по цени од 400 дин/кг. У понуди је било десетак јаради по доминантној цени од 350 дин/кг.
Кланичари са подручја Шумадијског региона по вишим су ценама откупљивали овце, па је протекле седмице доминирао износ од 180 дин/кг. У кланицама на територији Нишавског региона евидентиран је пад откупне цене јагњади, јер доминирао износ од 480 дин/кг, пише Агроклуб.
Нижа је била продајна цена јагњади протекле седмице на пијаци живе стоке у Ужицу, где је преовладавао износ од 430 дин/кг. Кланичари са подручја Браничевског региона откупљивали су јагњад најчешће по цени од 550 дин/кг, шиљежад за 260 дин/кг, док су овце најчешће плаћане 240 дин/кг.