Уведене су мере! БОЛЕСТ ПЛАВОГ ЈЕЗИКА СТИГЛА У СРБИЈУ Најугрожније су овце, ПРЕНОСЕ је КОМАРЦИ, а ево којим још животињама се не пише добро
Проглашена је заражена зона у полупречнику од 100 километара од жаришта.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије обавештава јавност да је на територији општине Босилеград, у местима Доња Љубата и Горња Лисина, потврђена болест плавог језика код оваца на два пољопривредна газдинства.
Сумња је установљена 25. јула након што су животиње показале симптоме "плавог језика", а резултати испитивања у Ветеринарском специјалистичком институту Ниш потврдили су присуство вируса. Истог дана узорци су упућени у Националну референтну лабораторију за ову болест, која је 27. јула званично потврдила присуство вируса и започела даља испитивања ради типизације.
Шта је БПЈ?
Болест плавог језика је акутно вирусно обољење, претежно оваца, али и крава, оваца, јелена...
БПЈ је, описују, вирусна, не-контагиозна заразна болест домаћих (овце, козе и говеда) и дивљих преживара. Не преноси се контактом између животиња већ вирус преносе комарци (род Culicoides). Јавља се у виду природно жаришних инфекција, а преноси се инсектима који се хране крвљу.
Од болести плавог језика не оболевају људи.
Зависно од серотипа клинички знаци најчешћи су и најизражајнији код оваца, док код говеда и коза настаје у правилу скривена инфекција без видљивих знакова оболења.
Управа за ветерину одмах је реаговала и, у складу са законом, донела решење којим се подручје у полупречнику од 100 километара од жаришта проглашава зараженим.
Ова зона обухвата територије пет управних округа на југу и југоистоку Србије. Истовремено, подручје у ширини од 50 километара око границе заражене зоне проглашено је угроженим, што укључује додатна четири округа. У обе зоне уведене су мере контроле и превенције, у циљу спречавања даљег ширења болести.
На зараженом подручју спроводе се појачани ветеринарски надзори и ограничења кретања пријемчивих животиња. Газдинства се пописују, животиње се клинички прегледају, а тамо где постоје знаци инфекције или угинућа спроводе се патоанатомски и лабораторијски прегледи. Животиње које показују симптоме изолују се и смештају у затворене објекте, а врши се и третман инсектицидима како на животињама, тако и у њиховој непосредној околини. Уколико се процени да је то неопходно, спроводи се клање или еутаназија оболелих животиња. На оба газдинства у општини Босилеград, где је болест потврђена, у току је поступак хуманог уклањања целокупног стада, пише Блиц.