СЛОБОДАН ДАН ЗА НЕГУ СТАРИЈИХ И НЕРАДНИ ПЕТАК: Овако треба да изгледа друштвено одговорна компанија
Да ли се исплати улагати у добробит запослених или је профит једина ставка о којој брину власници малих, средњих и великих компанија?
Одговор на ово питање покушали су да у Великој сали Привредне коморе Србије у Београду дају стручњаци и високи званичници из Владе Србије и сектора који стварају и подржавају расту и развоју друштвено одговорних компанија којих, и поред проблема с којима се суочавамо, има све више.
Конференцију је, у име Привредне коморе Србије, отворио Синиша Митровић, руководилац Центра за циркуларну економију ПКС, а поздравне речи упутила је и Шарлот Самелин, амбасадорка Краљевине Шведске у Београду.
-Ова тема све више добија на значају, не само у пословном, већ и у институционалном свету- рекла је министарка државне управе и локалне самоуправе Снежана Пауновић. – Верујемо да институције државе, а посебно јавна управа, морају бити пример одговорног понашања према грађанима, рекла је Пауновић и додала да су дигитализацијом, поједностављивањем процедуре и смањивањем административних оптерећења, омогућена комуникација грађана и привреде са државом.
А шта је уствари друштвена одговорност кад је у питању привреда? На конференцији ће се говорити о теми друштвено одговорног пословања и политикама прилагођеним породици, уз разматрање да ли су оне инвестиција у запослене или добит за компанију, са фокусом на праксе које доприносе добробити запослених и дугорочном успеху фирми.
На панелима су се представили лидери одрживог пословања, уз примере успешних стратегија, зелене транзиције, партнерстава и иновација које подстичу одговорно и одрживо пословање.
Како је навела Борка Јеремић, шефица Канцеларије Популационог фонда Уједињених нација у Србији, ова организација покренула је пројекат “Радно место прилагођено породици”, који примењује 10 компанија у Србији. Међу мерама које примењују јесу омогућавање рада на даљину, заказивање састанака само током трајања радног времена, помоћ при укључивању у посао током и након породиљског одсуства и одсуства ради неге детета, обезбеђивање неопходне техничке опреме за рад од куће, плаћено родитељско одсуство, подршка за чување деце, подршка у домаћинству.
-Компаније често мисле да су ови задаци тешко достижни, а заправо имамо дугу историју друштвено одговорног пословања још из времена социјализма - истакла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, додавши да то мора поново постати део нашег друштвеног бића.
Баштинимо традицију бриге о породици
Република Србија баштини дугу традицију бриге о породици рекла је Татјана Мацура, министарка без портфеља у Влади Србије, истичући да наша земља има законе који су наставак традиције бриге о породици, те имамо 100 посто накнаде за негу детета, коју могу да користе и очеви, 100 посто накнаде за жене које одржавају трудноћу, програме за бесплатну медицински потпомогнуту оплодњу за парове који желе децу.
А како друштвено одговорно пословање изгледа у пракси, показао је Владимир Лалошевић, власник ИТ компаније ЦНТ из Руме и председник Уније послодаваца Војводине. Како је истакао, њихова мала фирма често примењује такозвани “Фамилy даy”, даје слободне дане за запослене који брину о старијима, али омогућавају и узимање слободних дана за негу кућних љубимаца. Када је за ово је, каже, први пут чуо, помислио је да је глупост, све док колеги нису службено возило “рестаурисала” његова три пса.
-Имамо и волонтерски дан, који врло често примењујемо, а планирали смо да применимо и четвородневну радну недељу, док су неке колеге предложиле и формирање ИТ синдиката. – рекао је Лалошевић који је, као члан Ротари клуба, с колегама из своје фирме организовао и ргионално такмичење “Знањем за будућност” у управљању дроновима и роботима, на којем су учестовали основци из целог Срема.
И. Радоичић