АЛАРМАНТНО Све више младих у Новом Саду користи наркотике

Према различитим истраживањима, чак 11,6% ученика првих разреда средњих школа на територији Града Новог Сада конзумира канабис, средства за смирење користи 5,9%, а њих 8,8% инхалансе и екстази, саопштила је Покрајиснка влада.
droga narkotici pixabay
Фото: pixabay.com

Када говоримо о злоупотреби алкохола међу младима старости 16.година, скоро сваки четврти испитаник (23,8%) је у свом животу 40 и више пута попио неко алкохолно пиће.

Цигарете активно пуши 16,6% ученика првих разреда средњих школа, а 15% младих тог узраста цигарету је први пут узело са четрнаест година.

Између десете и четрнаесте године млади се први пут сусрећу и са играма на срећу, а најзаступљенија игра на срећу је кладионица. Нажалост, сваки пети ученик игра кладионицу, а међу том популацијом приметно је и повећање оних који патолошки коцкају.

Све више младих људи већ у пубертетском узрасту, експериментишући с алкохолом или психоактивним супстанцама отварају пут ка болестима зависности. 

Уочивши овај проблем, Покрајинска влада и Покрајински секретаријат за здравство реализовали су пројекат „Ти одлучи“, са циљем превенције различитих појавних облика болести зависности.

Све што је потребно да се сазна о превенцији и контроли болести зависности од психоактивних супстанци: алкохола, цигарета, коцке и интернета, може се бесплатно пронаћи на web сајту www.tiodluci.rs.

У серијалу од 32 емисије обрађене су теме о различитим болестима зависности, које су реализоване уз стручну помоћ најеминентнијих лекара из целе Војводине, који се баве овом проблематиком, уз покушај да се младима, али и њиховим родитељима укаже на то, како да препознају симптоме и уоче процес настајања болести зависности, да избегну заблуде, али и коме да се обрате за помоћ.

Најчешћи мотиви за улазак у свет дроге су радозналост, вршњачки притисак и проблеми у породици. Лако се упадне у замку свих болести зависности, а пут ка излазу или излечењу није ни мало лак.

Заблуда је да је лако, а најбољи лек су знање и поверење.

 

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести