Прве жртве последица грипа у Београду и Новом Саду

Ове недеље су пријављена два смртна исхода која могу да се доведу у везу са грипом, а особе су из Београда и Новог Сада.
Vakcina-grip-2411-A_Erski
Фото: Дневник (А. Ерски)

Одељење за епидемиолошки надзор Центар за превенцију и контролу болести Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” наводи да се региструје низак интензитет активности вируса грипа који је испод епидемијског прага за Републику Србију и спорадична географска распрострањеност, а највише оболелих је у узрасној групи од нула до четири године.

Помоћница директора “Батута” Дарија Кисић Тепавчевић каже за “Танјуг” да је тешко утврдити да ли је вирус грипа узрок смрти, јер је реч о особама које су хронични болесници и у повећаном ризику за настанак компликација.

„Код хроничних болесника вирус грипа може да компликује основно обољење, а са друге стране знамо да су ове особе у повећаном ризику за настанак различитих компликација. Зато и кажемо да се овај вирус може довести у везу са смртним исходом, али то и не мора да буде случај“, појаснила је Кисић Тепавчевић.

До сада су потврђени случајеви грипа са територије Београда, из Нишавског и Јужнобачког округа. У циркулацији је вирус типа А који се и очекивао и који се налази у вакцини. Вакцинација је најбоља мера превенције против грипа, а Кисић Тепавчевић каже да су ове године грађани били савесни и да је већина оних који спадају у ризичне категорије вакцинисана на почетку сезоне. Већ је потрошена већина вакцина.

„Преостала је извесна количина вакцина која је равномерно распоређена по вакциналним пунктовима. Уколико се укаже потреба, обавиће се њихова редистрибуција“, рекла је Кисић Тепавчевић.

У јеку ширења вируса грипа важне су опште мере превенције као што је редовно проветравање просторија, избегавање просторија где борави већи број људи, избегавање контакта са особама које већ имају респираторне симптоме, редовно прање руку.

„Према подацима популационог надзора од почетка сезоне 2018/2019. закључно с првом извештајном недељом, регистровано је укупно 47.612 оболелих од обољења сличних грипу, што је 13 одсто више у поређењу с истим периодом претходне сезоне, када је било 41.380 оболелих у сезони 2017/2018.  У току прве извештајне недеље од 31. децембра прошле до 6. јануара ове године у Србији се бележи 3.427 случаја обољења сличних грипу са инциденцијом од 47,21“, наводи “Батут”.


Набављено 441.620 доза вакцине

Вакцина против грипа почетком октобра стигла је у Србију. Цепиво је из Института Торлак дистрибуирано заводима за јавно здравље, а затим до свих пунктова у домовима здравља. Набавку вакцина преко Института Торлак спровео је Републички фонд за здравствено осигурање, а набављено је 241.620 доза вакцина.

И ове сезоне од грипа ће нас штитити вакцина француског произвођача Санофи Пастера, а према препоруци Светске здравствене организације вакцина садржи три типа вируса АХ1Н1, АХ3Н2 и вирус Б, јер су то вируси који се ове године очекују да буду у циркулацији.


Према болничком сентинел надзору над тешком акутном респираторном инфекцијом (САРИ) у овој извештајној недељи пријављен је 21 случај тешке акутне респираторне инфекције. Лабораторијским тестирањем девет узорака, код три је доказан вирус грипа А (Х1) пдм09.

У првој извештајној недељи пријављено је седам случајева акутног респираторног дистрес синдрома. Током прве извештајне недеље, 4. јануара, Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ је добио информацију од Центра за контролу и превенцију болести Института за јавно здравље Војводине о првом потврђеном случају грипа у сезони надзора 2018/19. с територије АП Војводине. Ради се о вирусу грипа тип А (Х3Н2). Доказивање вируса је извршено у Центру за вирусологију Института за јавно здравље Војводине.

Први потврђени случајеви грипа на територији Републике Србије у сезони 2018/2019 забележени су у последњој недељи прошле године, 26. децембра, када је „Батут“ је добио потврду од Националне референтне лабораторије за грип и друге респираторне вирусе Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак“, о прва два случаја инфекције вирусом грипа типа А (Х1) пдм09 на територији Републике Србије и то у Београду и Нишу.

Грип је прошле године у Србији однео 13 живота, а 2017. године због компликација изазваних вирусом грипа преминуло је 27 особа.

Ризичне групе којима су препоручене вакцине су труднице, све особе старије од шест месеци са хроничним болестима срца, плућа (укључујући и астму), бубрежни болесници, особе с неуролошким поремећајима, трансплантирани пацијенти, особе с ослабљеним имунитетом, с поремећајима метаболизма - дијабетичари и гојазне особе. Право на бесплатну вакцину против грипа имају и сви запослени и смештени у геронтолошким центрима или установама социјално здравствене заштите, као и здравствени радниоци у здравственим установама.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести