Бесплатан спорт за особе са аутизмом

Особе са аутизом ће ускоро моћи бесплатно да користе фискултурне сале и базене у школама у Београду, као и термине у спортско рекреативним центрима у граду, и то уз стручно особље, договорено је на састанку ресорних министара, градоначелника и представника Удружења.
autizam.jpg
Фото: Tanjug

Градоначелник Београда Синиша Мали изјавио је након састанка да је договорено да се особама са аутизмом омогуће бесплатни термини у градским спортско рекреативним центрима уз пратњу дефектолога и стручног особља, како би им се омогућило да се баве спортом, најмање два пута недељно. Такође, омогућиће се и предах за родитеље организовањем дневних и викенд кампова за децу.

"Радићемо на томе да се старосна граница са 26 година укине, како бисмо родитељима свих особа са аутузмом, од најмлађих до најстаријих, омогућили тај предах", рекао је Мали.

Подсећајући да у Београду 310 деце са сметњама у развоју има личне пратиоце, који им помажу, а с обзиром да има још деце којима је та услуга потребна, Мали је рекао да ће се обезбедити новац у буyету за наредну годину како би се повећао број личих пратилаца.

Особама са аутизмом биће омогућено да бесплатно користе термине у фискултурним салама у београдским школама, као и базене у школама које их имају.

Министар просвете Младен Шарчевић рекао је да је то прва мера и да министарство жели да помогне и отвори своје објекте за децу са аутизмом, не само у Београду, већ и у другим центрима. Он је додао да ће и студентска одмаралишта, пре свега на Златибору, а касније и на Авали и Палићу, бити доступна деци са аутизмом.

“Отворили смо и тему њиховог школовања  и о томе ћемо разговатати", рекао је Шарчевић.

Министар здравља Златибор Лончар истакао је да није реч само о томе да се дају објекти на коришћење, те да ће уз особе са аутизмом увек бити стручно особље.

У Србији око 3.000 оболелих

Председница Удружења особа са аутизмом Весна Петровић истакла је да се никад није десио састанак на ову тему којем се присуствовали министри. "То ми је дало наду да можемо брже да решавамо проблеме”, рекла је она. Како је истакла, у Србији, према доступним подацима, има око 3.000 оболелих са аутизмом, али ће се тачан број знати када буде готов национални регистар. На том регистру, поручују надлежни, интензивно се ради.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести