Бесплатни прегледи коже у 29 градова

Пацијентима с метастатским меланомом - раком коже, од фебруара ове године доступна су два иновативна лека, а до данас савремену терапију примило је 50 пацијената. Кординатор кампање Еуромеланома 2017. проф. др Лидија Кандолф Секуловић каже да је меланом насмртоноснији рак коже, али да су направљени значајни помаци у лечењу најтеже форме болести - метастатског меланома.
koza/ pixabay.com
Фото: pixabay.com

На позитивну листу РФЗО уведена су два лека за лечење метастатског меланома, а како каже до сада је 50 пацијената добило иновативну терапију.

Поводом обележавања Европског дана борбе против меланома - Еуромеланома 2017. у Србији ће 8. маја у 29 градова у 58 приватних и државних здравствених установа бити организовани бесплатни прегледи коже. Сви заинтересовани прегледе могу заказати данас, на јединствени телефонски број 0800 222 888.

Циљ је да што већи број пацијената добије иновативну терапију

Председник Удружења дерматовенеролога Србије Жељко Мијушковић каже да од карцинома коже y Европи годишње оболи 3,5 милиона људи, а да умре 22.000 људи. Истраживања су показала да се само 14 одсто становника штити током целе године од УВ зрачења, да се 46 одсто штити током сунчаних дана. У Србији се сваке године евидентира око 500 новооболелих од меланома, а око 200 има најтежу форму болести - метастатски меланом.


До краја године забрана соларијума за малолетнике
Употреба соларијума требало би да до краја 2017. буде забрањена млађима од 18 година, најављују из Министарства здравља. Соларијум је Светска здравствена организација сврстала у прву групу канцерогена, а већ је потпуно забрањен у Аустралији и Бразилу. Ференц Вицко каже да ће забрана соларијума за млађе од 18 година бити регулисана подзаконским актима - правилником. Заменик председника Удружења дерматовенеролога Србије Душан Шкиљевић каже је настанак меланома код младих од 18. до 29. година последица УВ зрачења у соларијуму.

Милица Грубор из Удружења пацијената оболелих од меланома каже да је циљ удружења да што већи број пацијената добије иновативну терапију, да се поједноставе процедуре за медицинске студије у Србији, као и да се поједноставе процедуре за добијање милосрдних лекова од компанија које их производе.

Државни секретар министарства здравља Ференц Вицко подсетио је на то да је прошле године на позитивну листу РФЗО уведено 23 иновативна лека и да претходних пет година ниједан лек није дошао на позитивну листу. Који ће се лекови наћи на позитивној листи одлучују стручне комисије и централна комисији у којој , како каже, данас нема медицинских онколога те да ће министарство настојати да се то промени.

„Очекујем да ће закон о лековима у четвртом кварталу бити донет. Три сегмента тог закона тичу се оболелих од меланома, да се успостави бржа регистрација леркова, брже одобравање клиничких студија, као и програм донације лекова из самилости“, нагласио је Вицко.

        Е. Д.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести