Бесповратна средства ради унапређења положаја Рома

НОВИ САД: Пет центара за социјални рад и 13 општина у Војводини добило је јуче бесповратна средства којима ће суфинансирати израду локалних акционих планова ради унапређења положаја Рома. Уговоре вредне укупно 4,2 милиона динара уручио им је покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова Предраг Вулетић у Плавом салону Покрајинске владе.
romi djaci
Фото: Dnevnik (arhiva)

Према последњем попису, у Србији живи око 147.000 грађана ромске популације, а у Војводини нешто више од 42.000, мада сам сигуран је тај број и много већи, рекао је Вулетић.

Како је додао, главни проблеми су њихов социјални статус, мањак инклузије, образовања, запослености, али и подршке самих институција, пре свега локалне самоуправе.

Због тога је овога пута конкурс усмерен првенствено на акционе планове центара за социјални рад, јер је тамо срж збивања и главна адреса где се решавају поменута питања. Сматрам да нема боље комуникације од оне на терену, у месним заједницама. Кад је у питању унапређење пложаја Рома, сигуран сам да покрајинска администрација предњачи у томе. Постоји добра сарадња и са невладиним сектором, те смо тако недавно, под истом паролом, наменили око четири милиона динара удружењима грађана, поручио је Вулетић.

Директорка Центра за социјални рад у Бачкој Паланци Вера Петровић истакла је да у њиховој заједници живи око 1.500 Рома.

Трудимо се да им пружимо сва права из области социјалне заштите како не би били маргинализована група. Нарочито ћемо нагласити статус жена и образовање, јер сматрамо да је то кључни начин за излазак из сиромаштва, додала је Вера Петровић. 

Председник Скупштине општине Кањижа Милош Кравић осврнуо се на системску бригу о често друштвено невидљивом становништву.

Сви на простору Војводине имамо право на једнакост и равноправан суживот, а ромски координатор биће спона између представника ромске заједнице и локалне самоуправе, па самим тим и покрајинске институције, која је ресорно надлежна за све те активности, додао је Кравић.

Шеф шидског Одсека за локални и економски развој Бранимирка Риђошић додала је како је 250.000 динара, које су добили од Секретаријата, значајна помоћ за њихову општину, у којој су приоритети запошљавање и стамбено збрињавање Рома.

Следећи наш корак је поновно отварање Канцеларије за ромска питања, додала је она.

Војислав Мирнић из сремскомитровачке Управе за здравствену и социјалну заштиту каже како важе за друштвено одговорну локалну самоуправу, чији су планови од јавног интереса, те да су у сарадњи са невладиним организацијама већ радили на запошљавању ромске популације.

Ово је још једна прилика да заједнички и мултидисциплинарно реагујемо, а добијена средства наменили смо за ангажовање ромског координатора и сређивање канализационе мреже у ромском насељу у Лаћарку, казао је Мирнић.

С. Милачић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести