Боља заштита деце на интернету

БЕОГРАД: Боља заштита деце од насиља путем интернета омогућена је данас потписивањем Меморандума о сарадњи између Министарства трговине, туризма и телекомуникација и организације Save the Children за северозападни Балкан.
deca internet
Фото: Epa (Paul Miller)

Меморандум се заснива на потреби заједничког деловања на унапређењу заштите деце од насиља путем интернета, а сарадња подразумева креирање стратешког документа, Мапа пута за превенцију насиља над децом на интернету на основу примера добрих пракси других земаља и капацитета Србије.

Стратегијa о развоју информационе безбедности

Државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација, Татјана Матић рекла је да имајући у виду Стратегију о развоју информационе безбедности коју је ово Министарство припремило сарадња са међународним институцијама попут Save the Children је од посебног значаја.

На овај начин можемо да упознамо начине рада, да разменимо искуства, можда увидимо и неке нове моделе заштите и исте применимо у оквиру наших институција, рекла је Матић.

Она је додала да је на Комитету за заштиту деце одржаном у Женеви пре месец и по дана једна од важних тема била и заштита и безбедност деце на интернету.

Србија је имала прилику да представи формирање Call центра, који је ово Министарство иницирало, што је означено као један озбиљан и велики искорак у овој области и у том смислу верујемо да ће нам ова сарадња помоћи да унапредимо механизме и омогућимо још већу заштиту деце, закључила је Матић

Знања о сигурном коришћењу интернета недовољна

Директорка организације Save the Children за земље северозападног Балкана, Андреа Жеравчић рекла је да је потписивање меморандума наставак добрих односа ове организације и институција у Србији, јер је већ остварена сарадња са Министарством унутрашњих послова и одељењем за високотехнолошки криминал.

Kроз деловање желимо да пошаљемо поруку да препознајемо да је интернет битан и да је брзим развојем технологије веома присутан у животима деце и младих свуда, па и у Србији, али исто тако да морамо младе упознати са опасностима и ризицима који их вребају на интернету, рекла је Жеравчић.

Како је додала, истраживања које су радиле еминентне институције попут Уницефа и дела за високотехнолшки криминал показују да је велики број деце у Србији био изложен неком облику злостављања или злоупотребе на интернету, као и да је степен обавештености или знања о сигурном коришћењу интернета на недовољном нивоу.

Креирање стратешког документа, Мапе пута, треба да адресира ствари систематски, али исто тако кроз овај рад желимо и већи фокус на подизању свести ученика и родитеља да ове теме нађу своје место и у наставним плановима и програмима, јер редовни образовни програм треба да буде што релевантнији, истакла је Жеравчић.

Организација Save the Children ће подржати и спровођење кампање Министарства трговине, туризма и телекомуникација „IT караван 02“, у периоду од 12. априла до 25. маја у 13 градова у Србији. 

 

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести