Брнабић: Препоручено да се Егзит одржи у августу, нема отказивања

НОВИ САД: Премијерка Ана Брнабић изјавила је данас да је препорука да се фестивал Егзит (Exit) одржи у августу.
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić u obilasku radova na rekonstrukciji Klinike za interne bolesti KCV Fotо: Pokrajinska vlada
Фото: Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић у обиласку радова на реконструкцији Клинике за интерне болести КЦВ Фото: Покрајинска влада

Премијерка Ана Брнабић изјавила је данас да је препорука да се фестивал Егзит (Exit) одржи у августу. “Донели смо препоруку да се Егзит помери на август, јер очекујемо да ће тада бити потпуно мирна ситуација у целој Европи”, рекла је Брнабић новинарима у Новом Саду.

Препорука је да се фестивал помери, а не да се откаже, додала је Брнабић.

 

 

Напредују радови на реконструкцији Клинике за интерне болести КЦВ

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић посетила је Нови Сад поводом обиласка радова на реконструкцији Клинике за интерне болести Клиничког центра Војводине. Обиласку су присуствовали и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, председник Покрајинске владе Игор Мировић, председник Скупштине Војводине Иштван Пастор, министар здравља Златибор Лончар, покрајински секретар за здравство проф. др Зоран Гојковић, директорка Клиничког центра Војводине проф. др Едита Стокић, директор Канцеларије за управљање јавним улагањима Марко Благојевић и директорка Регионалног представништва Европске инвестиционе банке Дубравка Негре.

Реконструкција обухвата зграду површине 5.384 м2 у којој су смештене клинике за нефрологију и клиничку имунологију, гастроентерологију и хепатологију, хематологију и клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма. Радови вредности 547,5 милиона динара који ће бити окончани до краја године, обезбеђени су од стране Канцеларије за управљање јавним улагањима Владе Републике Србије.

Председница Владе Србије Ана Брнабић је истакла да је здравствени систем Републике Србије доживео огромне позитивне промене и да је земља зато спремно дочекала кризу изазвану вирусом Ковид 19.

Фото: Напредују радови на реконструкцији Клинике за интерне болести КЦВ Фото: Покрајинска влада

- Милијарда евра у здравство је пројекат који је покренуо председник Вучић и тај пројекат нам је помогао да у овој кризи имамо најмању смртност у Европи и свету - нагласила је Брнабићева и додала да очекује почетак изградње блокова Б и Ц Клиничког центра Војводине.

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић је током обиласка истакао, да велики допринос у лечењу пацијената од Ковида 19, поред рада, труда и пожртвованости медицинских радника, свакако има и савесно и одговорно улагање у инфраструктуру здравственог сектора.

- Веома је значајно што смо континуирано улагали у здравство на свим нивоима, од државног до локалног, и тиме омогућили да спремнији дочекамо пошаст која нас је све снашла. Држава, Покрајина и Град су стратешки улагали у здравство и пре пандемије Kовида 19, јер је то важно за грађане и нашу будућност, а наставићемо синхронизовано да радимо и да улажемо, како бисмо олакшали живот пацијентима и побољшали услове за рад запосленима – рекао је градоначeлник Милош Вучевић. 

Председник Покрајинске владе Игор Мировић је истакао да је од јуна 2016. године до данас Покрајинска влада уложила 7,7 милијарди динара за ревитализацију здравственог система АП Војводине. Директорка Клиничког центра Војводине проф. др Едита Стокић рекла је да клинике на којима трају радови имају огроман значај, а да је тренутно у КЦВ у току реконструкција седам клиника, као и Клинике за гинекологију и акушерство.

Одлуке нису политичке, слушамо струку, као и до сада

Одлука о уласку у Србију без ПЦР теста, коју би влада требало да донесе на данашњој седници, препорука је струке и није политички мотивисана, изјавила је премијерка Брнабић и додала да не се не очекује много улазака у нашу земљу, будући да нису отворене границе у ЕУ.

"Нисмо доносили политичке одлуке, нити бисмо то радили. То је била одлука на Кризном штабу, струка је била за ту одлуку, јер постоји практичан проблем са тестирањем, односно постоји велики број земаља где се људи не тестирају, ако немају симптоме. Променили смо одлуку која је значила да много људи не може да уђе и да много тога остаје на арбитрарност владине комисије, која одобрава улазак", рекла је Брнабић у Новом Саду.

Фото: Танјуг/Јарослав Пап

Она је додала да таква одлука не носи велики безбедносни ризик, јер се не очекује много улазака страних држављана у Србију, будући да ЕУ границе нису отворене и људи не путују.

 

Гојковић: Следеће недеље о затварању ковид болница

Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић изјавио је да број пацијената на Новосадском сајму, који је претворен у привремену болницу за лечење оболелих од корона вируса, константно пада и да очекује да ће се следеће недеље разговарати о затварању тог, али и осталих објеката у Србији који су претворени у привремене ковид болнице.

Он је то рекао одговарајући на питање новинара у Новом Саду када ће се затворити Новосадски сајам као ковид болница, пошто ту има 19 пацијената и није било новооблелих претходних дана.

"Сада имамо 19 пацијената и тај број констанно пада. Очекујем да ћемо следеће недеље разговарати на који начин и како ћемо затворити не само тај већ и све остале привремене објекте у Србији", рекао је Гојковић.


"Верујем да ће, имајући то у виду, све бити безбедно", рекла је Брнабић.

Премијерка је указала и да се одлуке мењају у односу на ситуацију, односно редефинишу се у односу на то како се покажу у пракси.

"Не бежимо од тога. Доносимо одлуке, како се покаже да ли функционишу или не, да ли држимо здравствено стање под контролом, а најважније је да здравље грађана неупитно и да привреда не трпи", рекла је Брнабић.

Ситуација у Војводини готово потпуно мирна

Ситуација са вирусом корона у Војводини је готово потпуно мирна и стабилна, поручили су данас премијерка Ана Брнабић и председик Покрајинске владе Игор Мировић.

Одговарајући на питања новинара у Новом Саду, Мировић је истакао да се у КЦВ лечи 12 пацијената, да је на Сајму 19 људи, а ниједан пацијент није на респиратору.

Фото: Танјуг/Јарослав Пап

Он је додао да је забележено 11 случајева у јужном Банату, где, како каже, постоји мало локално зариште.

Премијрека је истакла да је ситуација у Војовидни потпуно мирна, а да јуче у Новом Саду није било позитивних.

“Ако изузмете Лесковац, Врање, југ Србије, где имамо неке проблеме, Србија је потпуно мирна”, рекла је Брнабић.

Она је додала да је проценат заражених у Београду један до два одсто.

“У том смислу, ситуација није забринутост, али настављамо да пратимо. Имаћемо данас одређени број заражених у Јури, то сам видела јутрос и даље се води борба око локалних заришта”, рекла је Брнабић.

Улагања у здравство помогла успешну борбу с ковидом 19

Пројекат државе који подразумева улагање милијарде евра у здравствену инфраструктуру помогао је да се Србија суочи са ковидом 19 и да има најмању стопу смртности у свету, оценила је Брнабић.

"Ови радови нису стајали током ванредног стања и захвалила бих грађевинским радницима на уложеним труду", рекла је Брнабић, која је посебно захвалила медицинским радницима КЦВ за врхунски професионализам, труд и посвећеност током ванредног стања и борбе са ковидом 19.

Огромну захвалност, каже она, дугујемо свим здравственим радницима и њиховима сарадницима у КЦВ за труд, рад и допринос у борби током епидемије.

"Наш здравствени систем је претрпео огромне позитивне промене претходних година захваљујући чему је успео да се суочи са епидемиолошким кризом", рекла је она.

Неке од основних ковид болница спремно су, рекла је она, дочекале епидемију због улагања претходних година, истичући Клинички центар Ниш, Лесковац, болницу Драгиша Мишовић, Земун и друге.

Говорећи о неопходности инвестирања у здравствену инфраструктуру Брнабић је оценила да је веома важно да медицински радници "не раде више у објектима који личе на она на ратишту".

"Због тога је било важно инвестирати у здравствену инфраструктуру, како нисмо медицинским радницима обезбедили услове рада, како би их задржали у Србији и како бисмо их враћали из иностранства", рекла Брнабић.

У току је санација и реконструкција Клинике за инфективне болести КЦВ, као и блока Ц и Б.

Председник Покрајинске владе Игор Мировић рекао је да је Покрајина у претходне четири године уложила око десет милијарди динара у здравствени систем.

"То је много више од оног што је било пре тога", рекао је он.

Подсетио је и да је у току реконструкција највећег дома здравља на Лиману.

"Здравствени систем мора имати континуитет у улагању и то мора бити приоритет сваке јавне политике", рекао је Мировић.

Ниједног тренутка нисмо крили податке о умрлима

Држава ниједног тренутка није крила ниједан података о зараженима и преминулима у Србији од корона вируса, изјавила је Брнабић и одбацила као нетачне и неозбиљне незваничне инфромације да постоји већи број преминулих него што се објављује.

Она је тако одговорила на питање новинара БИРН-а како коментарише то што су од Института Батут, када су тражили тачан број број преминулих од короне, рекли да им је потребно 30 дана и зашто то не може аутоматски да се добије одмах са сајта ковид19, као и на то да из различитих делова Србије стижу незваничне приче да да је преминуо већи број људи него што се објављује.

Што се тиче одговора Батута, Брнабић је рекла да су вероватно у том институту тако рекли јер је можда законски рок 30 дана како би све проверили, као и треба да питају Батут за добијени одговор.

"То је озбиљна отпужба. Нисмо ниједном крили ниједан податак, не само откада је регистрован први случај, већ и пре тога. Ми те податке, влада и кризни штаб добијамо директно из болница и ко оптужује да постоји већи број преминулих директно оптужује медицинске раднике пошто од њих добијамо податке", истакла је Брнабић.

Фото: Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић Фото: novisad.rs

Додаје да се лично не бих усудила да оптужи медицинске раднике да су скривали податак колико је људи преминуло од короан вируса, пошто је то жестока оптужба.

Брнабић истиче да смо исте такве информације видели када су биле поплаве 2014. године, када су биле приче како је тада било сакривано да има на хиљаде мртвих и да се после није појавио ниједан доказ нити су се појавиле породице тих људи који су наводно нестали у поплавама.

"Молила бих да се манемо терорија завере, ни у једном тренутку нисмо ништа скривали", истакла је Брнабић и додала да сви могу свакодневно да добију податке о броју преминулих на сајту ковид19.

Упозорила је да се таквим оптужбама доводи у питање рад нашег здравственог система и да јој није јасно кога они што то причају покушавају да оптуже.

Брнабић је истакла да је објављено да је до сада преминуло 235 људи и констатовала да то није мали број, као и да би да су хтели нешто да умање сигурно навели мањи број.

Додала је да су све те оптужбе неозбиљне и страшне и да не доприносе нашој колетквитној борби против ковида19.

Поручила је да они што тврде треба да се позову на неки извор пошто су то озбиљне ствари.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести