Циклуси посебног образовног програма на универзитетима

У Ректорату Универзитета у Новом Саду  је почео дводневни иницијални састанак Еразмус+ пројекта: Интердисциплинарни кратки циклуси програма у области креирања и анализе јавних политика (Interdisciplinary short cycle programs in public policy making and analysis – PPMA), чији је циљ стратешко унапређење у области креирања и анализе јавних политика.
d
Фото: Dnevnik.rs

Како наводе организатори скупа, примена концепта креирања јавних политика је један од битних елемената Стратегије реформе јавне управе у Србији, усмерена на подизање капацитета јавне управе. Од 2012. сматра се једним од три услова за приступање будућих нових чланица Европској унији. За ефикасно остваривање овог циља, између осталог, потребно је да универзитети у Србији понуде прилагођене програме обука на којима ће се стицати потребна интердисциплинарна знања и вештине.

По речима Јасне Атанасијевић, доцента на Природно - математичком факултету Универзитета у Новом Саду, пројектом је планирано да током три године, на три највећа универзитета у Србији и уз помоћ партнера из Европске уније, буде развијено 20 курсева из области анализе јавних политика, који ће се спроводити као део програма кратког циклуса целоживотног учења. Поред тога, посебан циљ пројекта је стварање мреже стручњака у области планирања и анализе јавних политика као форума за размену стручних искустава и идеја за цео регион Западног Балкана.

- То је релативно нов оквир који је уведен у наш систем јавне управе кроз њену реформу и подразумева одлучивање на бази анализа чињеница и планско решавање порблема у разним областима од јавног интереса, где постоји јавна интервенција – каже Јасна Атанасијевић, предавач економије и финансија на смеру Примењена математика на Департману за математику и информатику ПМФ-а.


Одлуке које утичу на живот грађана

Појам јевних политика се између осталог дефинише као: комбинација одлука, обавеза и деловања које доносе они који могу утицати на политичке одлуке или имају ауторитет да их доносе; резултат интеракције између оних који захтевају промене, оних који доносе одлуке, и оних на које одлуке утичу (корисници јавне политике); серија Владиних одлука или активности које су креиране како би се решио неки друштвени проблем, стварни или замишљени. Јавна политика је све што Влада одлучи да чини или да не чини; укупност Владиних активности вођених директно или преко агенција, а које имају утицај на животе грађана.


У пројекту учествује 12 партнерских институција из земље и иностранства. Координатор пројекта је Универзитет у Новом Саду. Пројекат Интердисциплинарни кратки циклуси окупља професоре и стручњаке из области математике, информатике, економије, права, социологије, психологије, политичких наука, управљања, филозофије и дизајна. У пројекту учествују Универзитет у Ноом Саду (координатор конзорцијума), Универзитет у Београду, Универзитет у Нишу, Универзитет Квин Мери, Лондон, Институт за јавну управу Универзитет у Лајдену, Универзитет Париз-Исток Кретеј, Секретаријат за јавне политике Владе Републике Србије, Служба за управљање кадровима Владе Републике Србије, Фондација за развој економске науке из Београда, СеЦонС група за развојну иницијативу из Београда, 27. Регион – удружење грађана из Француске и Стална конференција градова и општина из Србије.

- Очекујемо да се створе добри програми обука за креирање управљања јавним политикама, посбено програми за државне службенике који су практичног карактера - каже Дражен Маравић, директор Националне академије за јавну управу. -  Очекујемо и да се формира једна заједница практичара у овој области, која би континуирано функционисла и размењивала знања, информације и примере набоље праксе како би грађанима што пре пружили боље јавне услуге, што је и крајњи циљ. Развити јавне политике засноване на правилно утврђеном стању у неким областима, да би грађанима пружили боље јавне услуге – каже Маравић.

Средства за реализацију пројекта ППМА одобрена су у оквиру Еразмус+ акције за унапређење капацитета високошколског образовања 2018. године. Овај пројекат је један од четири нова Еразмус+ пројекта у којима Универзитет у Новом Саду има улогу координатора, поред још осам нових пројеката у којима ће учествовати као партнер у реализацији.

В. Црњански

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести