Ћутање прикрива насиље

Осуђујући најновији забележен случај сексуалног насиља над тринаестогодишњом девојчицом, које је учинио наставник физичког васпитања, “Импулс”, женска организација из Тутина, између осталог, упућује на резултате недавно објављене Националне Студије о друштвеном проблему сексуалног злостављања деце у Републици Србији.
nasilje plakanje
Фото: pixabay.com

Импулс подсећа на сурову стварност, посведочену резултатима истраживања да “у сваком школском одељењу у Србији постоје четири детета која су преживела одређени вид сексуалног насиља и још четири детета која познају некога коме се то догодило. У половини случајева насиље није било изоловани инцидент, већ се понављало. О теми сексуалног насиља разговарало се са децом у школи само у десет одсто случајева, а половина деце је о томе први пут разговарала током интервјуа. То потврђује забрињавајућу праксу дугогодишњег ћутања и упорног чувања табу теме током одрастања деце”.

Национална студија, чији је власник, носилац и наручилац Инцест траума центар – Београд је је реализована у партнерству са Министарством просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Центром за промоцију здравља жена из Београда. Резултати Националне студије су, у сарадњи са Женском парламентарном мрежом, представљени у Парламенту Србије пре три године.

Прва Национална студија је основ је за израду прве Стратегије у образовању за спречавање сексуалног злостављања деце у Републици Србији. Ауторке прве Стратегије у образовању за спречавање сексуалног злостављања деце су Биљана Лајовић, Смиљана Грујић и Гордана Меденица из Министарства просвете и др Љиљана Богавац, др Станислава Оташевић, Душица Попадић и Сњежана Мрше из Инцест траума центра – Београд.

У првој Националној студији о друштвеном проблему сексуалног злостављања деце у Републици Србији учествовало је 2.053 ученика/ца и 532 родитеља, као и 247 особа које су у оквиру Тима Националне студије уложиле свој рад да се спроведе процес истраживања.

О теми сексуалног насиља разговарало се са децом у школи само у десет одсто случајева

У јавној расправи о првој Стратегији у образовању за спречавање сексуалног злостављања деце у Републици Србији, која је одржана у 11 градова, својиим сугестијама и коментарима учествовале су 553 особе (од тога 161 ученик/ца), као и државне установе, организације, појединке и појединци.

Чланице организације најоштрије осуђује и јавно се солидаришу са девојчицом и њеним родитељима и позивају јавност да се такође солидарише и осуди сексуално насиље као недопустиво понашање наставника, који би требало да је особа од поверења, без икаквог оправдавања или пребацивања одговорности на жртву.

Импулс захтева да школа у коју иде девојчица, али и све друге школе охрабре сву децу која су имала слично искуство или имају сазнање да се сексуално узнемиравање и сексуално насиље дешава у школама, да то пријаве надлежним особама у школама. У исто време чланице организације “Импулс” траже од руководства и запослених у школама да пријаве надлежним државним органима свако сазнање о насиљу, да се свака пријава испита са дужном пажњом и да се предузму све законске мере.

Б. Опрановић

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести