Деца у Србији дневно проводе у просеку три сата на интернету

БЕОГРАД: Деца у Србији у просеку, попут вршњака у другим европским земљама, проводе три сата дневно онлајн, викендом између четири и седам часова дневно, а прекомерна употреба интернета и превенција зависности од дигиталних технологија биће тема овогодишњег панела поводом Дана за безбеднији интернет.
internet deca
Фото: pixabay.com

Државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић упозорава на то да деца и млади, односно њихови родитељи и наставници још увек не препознају на време проблем прекомерне употребе технологија.

Матић за Тањуг каже да је према резултатима прошлогодишњег истраживања "Деца Европе на интернету", које је укључило и ученике у Србији, велики број деце угрожен, али још увек није потражио помоћ.

Матић је навела да је то истраживање показало да чак трећина ученика у Србији има проблеме због количине времена које проводи на интернету и да због тога улази у сукобе са породицом или пријатељима.

Нешто мање од половине безуспешно покушава да проводи мање времена на интернету и запоставља дружење и обавезе, лоше се осећа када не може да буде на интернету, а скоро петина због интернета, углавном због видео игара, занемарује основне биолошке потребе као што су потреба за храном или сном.

Како је рекла, поред онлајнпредатора, крађе података, и других учесталих проблема на интернету, једна од озбиљних опасности је и прекомерна употреба.

Министарство трговине, туризма и телекомуникација овогодишњи Дан безбедног интернета обележава сутра организовањем интерактивном панел-дискусијом "Зависност од интернета - дијагноза?", а Матић каже да је циљ Дана за безбеднији интернет, који се сутра обележава под слоганом "Заједно за бољи интернет", да укаже на позитивну страну нових технологија и начине за одговорну употребу дигиталних платформи.

Навела је да се Министарство трговине, туризма и телекомуникација придружило Међународној иницијативи Дан безбедног интернета, коју је 2004. покренула мрежа Инсејф-Инхоуп уз подршку Европске комисије, и у духу међународне поруке "Заједно за бољи интернет“ настоји да укључи што више тема и партнера у заједничкој мисији подизања свести о томе које су то све и предности и опасности коришћења нових технологија.

"Сматрамо да је управо превенција од свих технолошких ризика кључ за успешно информационо друштво, при чему је приоритет развој дигиталних вештина без којих млади не могу бити припремљени за послове будућности, нити могу да практикују безбедно онлајн понашање", каже за Матић.

Подсетила је да је пре три године успостављен Национални контакт центра за безбедност деце на интернету, чији су партнери, поред МУП-а, Тужилаштва за високотехнолошки криминал, просвете и Центара за социјални рад, и Министарство здравља.

"Поред тога што смо са домовима здравља стално на вези и прослеђујемо им пријаве грађана о уоченим проблемима које њихова деца имају услед прекомерне употребе, спровели смо и обуке у 27 домова здравља, у које је било укључено 150 здравствених радника", рекла је Матић.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести