Дневник истражује: Баук невакцинације деце захватио и нашу земљу (1)

У последњих десет година бележи се благи пад обухвата код готово свих врста вакцина, а најизраженији је у случају примања прве и друге дозе ММР вакцине.
vakcinacija1, dnevnik
Фото: Дневник, архива

И стручњаци, као и лаици, слажу се у томе да је велики разлог томе такозвани антивакцинални покрет, који изношењем непроверених информација уноси страх родитељима, те они одбијају да вакцинишу децу.

Епидемиолог др Светлана Илић из Института за јавно здравље Војводине, каже за “Дневниик” да су значајни узроци за пад обухвата вакцинацијом једним делом проузроковани неправовременом дистрибуцијом потребних вакцина, као и неправовременим одазивањем на позив на вакцинацију, али и одлагањем или одбијањем вакцинације.

„Позиву за имунизацију у Војводини у 2016. није се одазвало укупно 6.074 деце. Од тог броја њих 2.000 није се одазвало управо позиву за вакцинацију ММР вакцином. Од 1.150 деце у Војводини чији су се родитељи изјаснили за одлагање или одбијање имунизације, њих 730 навело је као разлог управо ММР вакцину“, каже др Светлана Илић и додаје да је поверење родитеља у систем имунизације последњих година озбиљно уздрмано активностима антивакциналног покрета.


Изречене прве новчане казне родитељима

Изречене су прве новчане казне за родитеље који нису вакцинисали своју децу, и то три у Београду у једна у Крагујевцу, саопштио је Тањуг. По закону о Заштити становништва од заразних болести, који је усвојен у марту прошле године, вакцинација је у Србији обавезна, а за родитеље или старатеље који не вакцинишу своју децу предвиђене су казне од 30.000 до 150.000 динара. Прекршајном суду у Крагујевцу, од ступања на снагу Закона, поднето је девет прекршајних пријава, донете су четири пресуде и изречене су две опомене, а донета је једна ослобађајућа и једна осуђујућа пресуда. У Прекршајном суду у Београду поднета је 241 прекршајна пријава и донете 32 одлуке. Одбачено је 11 захтева, изречено 18 опомена, и донете три осуђујуће пресуде - новчане казне. У прекршајним судовима у Новом Саду и Нишу Санитарна инспекција Министарства здравља није поднела ниједан захтев за покретање прекршајног поступка због невакцинисања деце.


Како објашњава, присуство порука антивакциналног покрета у различитим медијима и другим видовима савремене комуникације на интернету, као и оснаживање покрета, озбиљно угрожава опстанак система имунизације и одржавање поверења родитеља у безбедност вакцина. Због све чешћег одбијања вакцинације, пре свих ММР вакцином, од стране родитеља и следственог пада обухвата имунизацијом, мале богиње се одржавају и данас у већем броју европских земаља.

„Иако резултати озбиљних научних истраживања у свету недвосмислено указују на то да не постоји повезаност између давања ММР вакцине и појаве обољења за која се оптужује, као што су аутизам, астма, леукемија, дијабетес типа 1 и кронова болест, подаци из других истраживања, спроведених у европском региону, показују да сумња у безбедност појединих вакцина опстаје и присутна је, како међу родитељима, тако и међу појединим лекарима који се баве извођењем имунизације. Међутим, у прилог безбедности вакцина на територији Покрајине иде и податак опадајућег тренда пријављених нежељених реакција након имунизације у АП Војводини, поготово након замене високореактогене ДТП са ДТаП вакцином у комбинованој пентаксим вакцини“, објашњава др Илић.

Како би се постигао безбедан обухват имунизацијом, односно да се заразна болест против које се обавља вакцинција не појави у епидемијском облику, подразумева се да обухват потпуно имунизованих буде већи од 95 одсто, наглашава др Илић.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести