Др Милан Убавић: Пажљиво с тумачењем резултата лабораторијских анализа    

Књига доц. др Милана Убавића „Интерпретација најчешћих лабораторијских анализа и утицај лекова на њих”, настала као плод  петнаестогодишњег истраживања аутора, власника лабораторија „Медлаб”, испунила је празнину која у нашим медицинским круговима постоји у тој области последње три деценије.
е
Фото: Дневник/ Радивој Хаџић

Како каже др Убавић, дугогодишње искуство које је стекао радећи у медицинској лабораторији дало му је за право да постави темељ стандарда у припреми пацијената и инетрпретацији лабораторијских анализа, тим пре јер сличних књига у нашој средини нема већ дуго.

– Скупљајући кроз лабораторијски рад тај обиман материјал, схватио сам да би то требало интегрисати и пре 15 година почео сам да пишем књигу, али, како то обично бива, запоставио сам писање после неког периода – каже др Милан Убавић. – Током последње две године вратио сам се писању и завршио је. Књига представља квалитетно штиво намењено лекарима, фармацеутима, биохемичарима и студентима биомедицинских факултета. Једноставно је написана, има нит која се провлачи кроз сваки сегмент, где су посебно истакнути припрема пацијента, на чему посебно инсистирамо, затим опис анализа и биохемизма, а постоји и део где су назначене лажно повишене и лажно снижене одређене вредности јер разноразна физиолошка стања доводе до повећања или снижења неких параметара. Посебно бих истакао други део књиге посвећен утицају лекова. Замолио сам екипу клиничких фармаколога Медицинског факулета, с проф. др Момиром Миковим на челу, да истражи утицај лекова на све параметре који су обрађени у књизи.

По изласку књиге из штампе, покрајински секретар за здравство доц. др Зоран Гојковић је у њој видео одличан приручник за лекаре у домовима здравља, болницама и другим медицинским установама у Војводини чији је Покрајина оснивач. Захваљујући томе, 250 примерака нашло се на столовима лекара у војвођанским здравственим установама.     – Она и треба да се нађе на радном столу сваког лекара – напомиње др Убавић. – Обилазећи нека већа места по Војводини, одржао сам и серију предавања о најчешћим лабораторијским анализама и додатно поклонио одређени број примерака књиге.

Наш саговорник упозорава на врло распрострањену негативну појаву, а то је интерпретација резултата на немедицинској основи. Како каже, о томе се мало прича, а врло је важно.

– Последњих неколико година на интернету се појавио велики број различитих текстова непровереног садржаја – истиче Убавић. – На сајтовима различитих установа, па и здравствених, не постоји ауторизација текстова, не зна се ко стоји иза њих па се због тога створила и злоупотреба. Тако се исти или слични текстови нађу и на сајтовима конкурентских кућа. Посебан проблем у свему томе јесу форуми на којима се врло оштро прича о извештајима лекара и упоређују резултати с резултатима других пацијената. Они једни другима саветују шта и како да раде, а то је погубно. Бројеви између лабораторија нису упоредиви зато што не користе исте методологије. Разликују се референтне вредности па онда ни бројеви нису упоредиви.

Др Убавић напомиње да се често дешава да пацијенти заборављају због тренутног проблема на основне болести које имају. Како каже, није исто стање у организаму када неко има одређену болест, а уз њу још и неко друго обољење, што свему даје другачији приступ, интерпретацију и терапију.

– Биохемизам у организаму није исти код човека који има дијабетес, хипертензију, артритис, или пак неку аутоимуну болест. Поготово је специфична ситуација код пацијената с аутоимуним обољењима. С друге стране, велики број анализа које обавимо не уклапа се са симптоматологијом пацијената. Врло је мало специфичних симптома и знакова који су карактеристични за неку болест. Апеловао бих на све пацијенте који немају довољно медицинског знања да се не упуштају у било каква тумачења лабораторијских анализа и свих осталих резултата – поручује др Милан Убавић.

Најмеродавнији тест у акутној фази

Бујање природе, цвећа и траве у пролеће узрок су појеве инхалаторних алергија. Др Убавић напомиње да, и када је реч о алергијским анализама, важи правило да нема правила. Приметна је појава, како каже, да основни маркер алергије (укупни IgE), преко којег се утврђује да ли неко има алергијску компоненту, може бити лажно негативан, а да специфични алерген буде позитиван. Разлог за то је, по његовим речима, што тест који се примењује није довољно осетљив да одреди малу концентрацију специфиног ИгЕ-а на који је пацијент алергичан.

– Дијагностиковање алергија је врло комплексно и ми смо ту да помогнемо да ближе одредимо о чему се ради – каже др Убавић. – Врло је важно када неко хоће да уради алергијске тестове из крви, да дође у акутној фази, када су симптоми најизраженији, а не када се стање смири.

З. Милосављевић

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести