Државне апотеке дугују веледрогеријама 11,8 милијарди динара

У току су судски поступци за наплату дугова здравствених установа у Србији за испоручене лекове према веледрогеријама.
d
Фото: Dnevnik.rs

Према подацима изнетим у Привредној комори Србије, на крају прошле године дугови здравствених установа у јавној својини, према 14 чланица Групације веледрогерија у Србији на име испоручених, а неплаћених лекова, износили су невероватних 11,8 милијарди динара.

Групација веледрогерија при Привредној комори Србији већ неколико година указује на неопходност решавања нагомиланих дугова здравствених установа у јавној својини за испоручене лекове и медицинска средства. Траже да се наставе започети разговори за решавање проблема плаћања дугова здравствених установа за испоручене лекове, како би се обуставии даљи судски поступци.

Јер, и поред вишегодишњих разговора и преговора са надлежним државним органима - Влада, Министарство здравља, Министарство финансија, Републички фонд за здравствено осигурање - локалне самоуправе као оснивачи здравствених установа у јавној својини на примарном нивоу здравствене заштите ове проблеме до данас нису решиле и немају начин да га реше. Уместо решења, како се чуло у ПКС, дугови здравствених установа се увећавају, и то до те мере да се у веома кратком року може очекивати проблем у снабдевању лековима.


Зрењанинска села без фармацеута

Мештани Араца, Михајлова, Книћанина, Фаркаждина и Јанковог Моста, почетком године остали су без могућности су да до медикамената дођу у свом месту, па морају да путују у 20-30 километара удаљен Зрењанин. Апотека у Белом Блату ради два пута недељно, а судбина апотека у Ченти, Меленцима и Ботошу још увек је непозната. У Апотекарској установи Зрењанин кажу да се рационализација мора спровести, као и да су решење потражили у везивању за домаће и стране фармацеутске ланце, попут “Јанковића” и “Лили”.


На седници Групације веледрогерија ПКС договорено је да се опет упути допис Министарству здравља у чијој је непосредној одговорности функционисање здравственог система, с молбом да хитно предузме потребне мере у сарадњи са другим надлежним државним органима, како би се предузеле конкретни кораци и нашао новац за измирење обавеза здравствених установа за испоручене лекове према добављачима.

Добављачи имају јединствен став у томе да се решавање дугова државних здравствених установа обавља у прихватљивом периоду, односно да се дуг плаћа одложено, али да се плате и камате, односно судски трошкови поводом кашњења у плаћању ових установа.

Апотека “Панчево” која је била највећи дужник, затворена је, али не може у стечај јер Град Панчево има обавезу да има јавну апотекарску установу. Рачун ове апотеке до пре пар месеци био је у блокади за 912 милиона динара, а њени дугови пребачени су на Град, који се обавезао да их исплати до краја. У сличној ситуацији је и други највећи дужник, Апотека “Шабац”, која веледрогеријама дугује 368 милиона динара. Апотека “Нови Сад”, која је у блокади за преко 200 милиона динара, очекује јавно-приватно партнерство, а сличном се надају и у Апотеци Крушевац.

Љ. Малешевић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести