Ђукић: Мање пацијената, али посао није завршен

БЕОГРАД: Тренутно је у КБЦ "Драгиша Мишовић" хоспитализовано 230 пацијената што је, како је рекао директор те здравствене установе проф. др Владимир Ђукић, значајно мање него у претходном периоду, али њихово опште стање није такво да би се могло рећи да је посао завршен.
 Bolnicа za ginekologiju i akušerstvo KBC "Dr Dragiša Mišović"  Foto: KBC "Dr Dragiša Mišović"
Фото: Bолница за гинекологију и акушерство КБЦ "Др Драгиша Мишовић"/КБЦ "Др Драгиша Мишовић"

Професор Ђукић је истакао да морамо да будемо опрезни, наводећи да су, уместо 21 пацијента на респираторима, колико их је било јуче у КБЦ "Драгиша Мишовић", данас 24 пацијента на респиратору.

"Сви су они у тешком стању. Од 587 пацијената који су лечени на одељењима Блока А и Б, ми смо имали преко 180 хоспитализованих у јединицама интензивне неге, од чега огроман број на респираторима", казао је Ђукић за ТВ Прва.

Како је навео, у тој ковид болници тренутно је 35-оро деце, осам породиља, а све бебе су добро.

Оно што је важно, каже Ђукић, јесте да су шест будућих мајки успеле да сачувају своје бебе и да су лечењем успели да њихову трудноћи успешно приведу крају.

Упитан до када ће КБЦ "Драгиша Мишовић" бити ковид болница, Ђукић је рекао да сматра да ће почетком јуна морати да се врате нормалним токовима живота.

"Остали пацијенти чекају, има доста њих које морамо да оперишемо, лечимо, има их на листама чекања", навео је он.

Казао је да су они стицајем околности, због најбоље опремљености постали ковид болница и да су многи здравствени радници из целе Србије дошли да им помогну, међу којима и анестезиолози, којих тренутно у тој здравственој установи има 50, а ради по седам у седам смена.

"То је фантастичан ангажман и могућност здравственог система за трансформацију једне установе која је била хируршка да се трансформише у инфективну. Из целе Србије су дошли да помогну", каже Ђукић.

Према његовим речима, подвиг који је извршен у КБЦ "Мишовић" када су беби извршили трансфузију крви у стомаку у 31 недељи, показао је да међу здравственим радницима нема ситних заједљивости и сујете.

"Заједно су радили наша управница докторка Слађа Михајловић и професор Дејан Филимоновић из Народног фронта и још једном смо показали да смо отворили врата, да нема ситне сујете и злобе, заједљивости, да су се лекари и здравствени радници показали као добри људи", казао је он.

Говорећи о здравственом стању деце у КБЦ "Драгиша Мишовић", Ђукић каже да су сва деца добро, као и мајке које су са њима, а и очеви који чувају децу.

Наводећи да су комплетно ковид болница, да нема мушких и женских одељења, Ђукић наводи да је управо можда таква ситуација и дала нов квалитет, да се дезинфекција и хигијена строжије примењују, да је логистика била одлична, као и да су техничке службе, одржавање, сервисирање респиратора, изванредно одрадиле свој посао.

"Није медицина само анестезија и хирургија, медицина је нешто много шире и ми смо управо у овом тренутку показали то. И наши фармацеути и фармацеутска индустрија. Нису само они људи који су укључени у директан рад са пацијентима хероји. Наравно, сестре и анестезиолози су потпуни хероји, свако поређење са њима је смешно и увредљиво", наводи професор.

Од 1.300 запослених у КБЦ "Драгиша Мишовић" тренутно је 16 оболело од корона вируса, а директор Ђукић каже да су сви добро и код куће, осим једног колеге за којег су забринути и једног млађег колеге анестезиолога са Бањице.

Упитан да прокоментарише критике на рачун лекара и медицинских радника, Ђукић каже да њега нису нападали, јер га није било у медијима, што је намермо одлучио.

Упитан да ли ће КБЦ "Мишовић" и на јесен можда бити ковид болница, Ђукић сматра да јесен треба да донесе "Мишовићу" почетак изградње нове неурологије, нову модернију интензивну негу у једном нивоу, проширену дијализу.

"То је оно што ја желим да завршим у свом мандату и мислим да ћу имати помоћ и да ћу из целе ове несреће успети неку врсту кредибилитета да извучем и да и та установа добије круг Б, као што је данас круг А", истакао је Ђукић и додао да никако не жели да "Мишовић" остане нека врста ковид болнице.

Нагласио је да је епидемија корона вируса показала да је државни здравствени систем неупоредиво супериорнији у односу на приватни и каже да се приватници нису укључивали и нису помогли.

"И боље што нису, најбоље да свако свој крст и своју муку носи са самим собом. У међувремену смо примили младих лекара и сестара, у ''Мишовићу'' 40, успели смо да докажемо да можемо да урадимо са том децом која су брилијантна, али морамо да јачамо и Батут, епидемиолошке службе, да вратимо Торлак, да вратимо државне установе од значаја за народно здравље на пиједестал", закључио је директор КБЦ "Драгиша Мишовић" проф. др Владимир Ђукић.

EUR/RSD 117.1309
Најновије вести