ЕПИДЕМИЈА СИФИЛИСА У СРБИЈИ Највећи број заражених у последњих 10 година; Ево ко најчешће оболева

Чак 302 особе заражене сифилисом регистроване су 2022. године у Србији. То је највеи број заражених у последњих 10 година!
1
Фото: ilustracija/pixabay

Ова полно преносива болест узима маха јер велики број људи не користи никакав вид заштите током сексуалних односа и често мења партнера, а посебно забрињава то што је најприсутнија међу тинејџерима!

Европа и САД се боре са све већим бројем оболелих од сифилиса, болести за коју су многи заборавили да постоји. У САД је током 2022. регистровано 207.000 оболелих, што је највећи број инфицираних од 1950. године. Већи број оболелих бележи се и у нашој земљи.

Све више заражених

- Епидемија сифилиса у популацији мушкараца који имају секс с мушкарцима наставља да буде јавноздравствени проблем од значаја у 2022. као и претходних година. Укупан број пријављених случајева је 302, а већи је за 27 одсто у поређењу са 2021. годином, кад је регистровано 238 случајева - наведено је у годишњем извештају "Батута" о заразним болестима за 2022. годину.

Највећи број случајева забележен је у Београду - 157, а доминирају мушкарци, којих је 150!

Епидемиолози и лекари упозоравају да је број инфицираних сигурно већи него што показују званични подаци. Податке за 2023. годину "Батут" још увек није објавио, док нам је др Биљана Беговић Вуксановић, епидемиолог и шеф одсека за ХИВ/АИДС и полно преносиве инфекције Градског завода за јавно здравље Београд, рекла да су током прошле године у српској престоници била 162 пријављена случаја сифилиса.

- То није значајан пораст у односу на претходну годину, има га дефинитивно, али сигурно је да има још нерегистрованих случајева. Код нас су бројке скромне, и да их је дупло више, опет нисмо као европске земље, у којима се бележи далеко већи број оболелих, али и тестираних - наводи др Беговић Вуксановић.

Каже да су многи људи изненађени што сифилиса има, те да га многи повезују с ратним временима.

Фото: ilustracija/pixabay


Како се преноси

директним контактом с поменутим чиром

полним путем

ретко љубљењем

дељењем четкице за зубе, доњег веша, бријача и шприцева


Ризични односи

- Највише га има међу мушкарцима. Свако ко је сексуално активан треба да размишља и о сифилису, јер се врло лако преноси и не ствара никакав имунитет. Сваки пут када особа има ризичан однос, у ризику је да добије сифилис. Јесте регистрован тренд пораста, али бројке су скромније него у свету. Ко не користи кондоме и често мења партнере, треба да уради и тест на сифилис - истиче др Беговић Вуксановић.

Тест се може урадити у Градском заводу са упутом, као и у Заводу за кожне и венеричне болести, али и код неких приватника.

Чињенице/ О сифилису

најстарија позната болест која се преноси сексуалним контактом

изазива је бактерија Трепонема pallidum

први записи о њој у Европи потичу из 1494. године

преноси се директним контактом, током оралног, гениталног и аналног секса

чак и инфицирана мајка може да зарази дете током трудноће или на порођају

успешно се лечи пеницилином у виду ин‌јекција или другим антибиотицима уколико је особа алергична на њега

уколико се не лечи, може изазвати опасна оштећења нервног система, срца или мозга

Курир/Мина Бранковић

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести