Факултети, привреда и локалне заједнице на истом задатку

Национални модел сарадње Центра за развоја каријере, привреде и локалне самоуправе има за циљ да умрежи високошколске установе, институције локалне самоуправе, привредне субјекте, Сталну конфренцију градова и општина (СКГО) и Привредну комору Србије, како би се кроз реализацију студентске праксе омогућио развој предузетничког образовања у оквиру система високошколских установа, наводи се у радној верзији овог модела који је недавно представљен у Новом Саду свима који би требало да буду укључени у његову реализацију.
1
Фото: Dnevnik.rs

Модел је иначе израђен у оквиру пројекта “Институционална подршка СКГО” које спроводи СКГО, а финансијски подржава Швајцарска агнеција за развој и сарадњу (СДЦ).

Уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја предвиђено је да главни носиоци овог посла буду високошколсек установе, локлане самоуправе и привредни субјекти, односно, приватне и јавне комапније. Тако ће улога универзитетских каријерних центара, поред осталог, бити да обезбеђују сарадњу са градском, односно локланом самоуправом и привредним субјектима; утврђује заинтересованост студената за студентску праксу и спремност да евентулану праксу обавља изван  места студирања/становања, успоставља Једиснтвени регистар података о даваоцима праксе са којима је високошколса установа има споразум о сарадњи о чему, универзитети обавештавају Министраство просвете сваке годиен до 31,.децембра; успсотављају базе података везане за број и кавлитет стуената који обављају праксу.

На локланој самоуправи, градовима и општинама биће да дефинишу сопствене потребе и могућности за организацију и спровођење студентске праксе, одреде контак особе, менторе;. професионална усмерења – занимања студента које могу да приме; распоред где ће да раде... Привредни субјекти стручну праксу обезбеђују на основу споразума о сарадњи са високошколским установама у трајању и по правилима за реализацију праксе утврђеним општим актом високошколске установе и споразумом о садрадњи. Компаније или јавна предузећа, такође обезебеђују ментора праксе из редова заполсених и учествују процени успеха студента на пракси.

У упостављању Националног модел студентске праксе улога Сталне конференције градова и опоштина је, да мотивише локалне самоуправе да сарађују са са факултетима; утврђује капацитете локалних самоуправа и канцеларија за локлани економски развој за пружање праксе студентима; даје препоруке за унапређивање сарадње учесника у реализације праксе.

На крају, или на самом почетку, Привредна комора Србије има задатак да подстиче преивредне субјекте да се укључе у сарадњу са високошколским установама у остваривању Националног модела праксе као и да има саветодавну улогу када је реч о унапређењу релаизације стручне праксе.

В.Ц.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести