Гојковић: У матерњем језику су разноликост и разумевање

БЕОГРАД: Потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе и информисања Маја Гојковић обратила се у видео поруци поводом Међународног дана матерњег језика, који се традиционално обележава у Ковачици, и том приликом истакла да је матерњи језик, као део културног идентитета сваког народа, тачка у којој се спајају и преплићу разноликост, толеранција и разумевање.
maja gojkovic, Tanjug/Dragan Kujundžić
Фото: Танјуг/Драган Кујунџић

"Постојање разноврсних матерњих језика на овом простору не само да одсликава мултијезичност нашег друштва, већ даје и подстицај да се развијају знање и свест о богатој језичкој и културној традицији и афирмише међусобна солидарност бројних заједница. Зато смо поносни што у нашој земљи живи више од 30 етничких заједница које говоре различитим језицима", напоменула је министарка културе.

Гојковић је изјавила да је Ковачица добар пример за то где дуже од два века сложно живе Срби, Словаци, Мађари, Румуни и други народи, који негују свој језик, идентитет и традицију, уважавајући и поштујући културу својих комшија.

"Србија је посвећена остварењу права националних мањина и очувању њиховог идентитета. Познато је да је у нашој земљи, поред српског језика, у службеној употреби још 11 језика националних мањина у 42 јединице локалне самоуправе. Статус мањинских језика уређен на нивоу највиших европских стандарда, а Влада Републике Србије континуирано ради на заштити мањинских језика, у сарадњи са националним саветима националних мањина и локалним самоуправама", нагласила је министарка културе и додала да је наша земља посвећена и очувању српског језика и ћириличног писма имајући у виду да језик и писмо спадају у неотуђиве делове културног наслеђа и да су међу кључним питањима идентитета сваког народа.

С тим у вези, Гојковић је подсетила да је Скупштина Србије прошле године донела Закон о употреби српског језика у јавном животу и заштити и очувању ћириличког писма како би се установиле додатне мере у циљу неговања српског језика и ћириличког писма, као културних и традиционалних вредности, и подстакне шира употреба ћириличког писма у јавном животу.

"Изузетно је важно што и данас шаљемо поруку спремности да негујемо матерњи језик, који за сваки народ представља битан део идентитета и чије постојање је предуслов његовог опстанка. Ово је још једна лепа слика која из Србије одлази у свет и којом изнова показујемо да припадност културном универзуму увек почиње "код куће", неговањем и заштитом вредног наслеђа које су нам преци оставили", закључила је Гојковић.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести