Грујичић: Није цела Србија загађена, потребна научна анализа

БЕОГРАД: Начелница Клинике за неурохирургију Клиничког центра Србије ( КЦС) Даница Грујичић изјавила је данас да бомбардовањем 1999. године није цела Србија загађена и да мора да се направи научна студија која ће доказати шта је у Србији загађено.
r
Фото: Dnevnik.rs

Како је рекла за РТС, морају се гледати локације које су бомбардоване, а бомбардовано је 70 одсто цивилних циљева.

Ако погледате становништво Србије, 7,2 милиона из 2010. по попису, морамо бити свесни чињенице да не постоји породица у земљи која нема неког оболелог од малигних болести, рекла је Грујичићева.

"Оно што смо као клиничари приметили, то је да се одређене врсте тумора које су се јављале искључиво код људи од педесет или шездесет година - сада јављају код деце", додала је Даница Грујичић.

Она је рекла и да су се у једном периоду, од 2008. до 2012. године, драстично погоршали резултати лечења деце.

Према њеним речима, мора да се направи научна студија која ће доказати шта је у Србији загађено.

"Не можете гледати целу популацију, морате гледати локације које су бомбардоване, а бомбардовано је 70 одсто цивилних циљева, свако постројење које је било на мапи хазарда", рекла је Грујичићева.

Ако се деси поплава, земљотрес, бомбардовање, ослобађају се тада токсичне материје из тих постројења и у одређеном региону се прави еколошка катастрофа, појаснила је.

"Није цела Србија загађена, оно што ниједна власт није урадила после 1999. године јесте методична и тачна научна анализа, што значи имали смо постројење ту и ту, толико и толико токсичних материја", рекла је Даница Грујичић, која је додала да постоје признате математичке моделе на основу којих може да се израчуна колико је било токсичних материја.

"Каснимо, али нисмо закаснили", закључила је Грујичићева.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести