Хоће да униште најлепшу речну појаву у Србији: Кантама скупљају „ТИСКИ ЦВЕТ” И ПРОДАЈУ ЗА 100 ЕВРА ПО КИЛОГРАМУ!

Цветање Тисе је један од феномена који се, сем у Србији, може видети једино још у Кини, али би због похлепних људи ова предивна појава могла у неком моменту да потпуно нестане у нашој земљи.
w
Фото: Youtube Prinscreen / Риболовачки савез Војводине

Наиме, инсект „тиски цвет” се једном годишње на овој реци и делу Тамиша размножава и то тако што у ројевима излази на површину воде а онда се пари, полажу јајашца у воду и умиру, пише 24седам.

Из јајашаца ће се излећи јединке које ће на површину опет изаћи тек након три године, а дотле ће свој живот наставити у муљу ове реке. Овај природни феномен привуче сваке године у јуну велики број љубитеља природе који чекају да га виде.

Неки људи схватили су да могу направити бизнис од тога, па својим чамцима улазе међу ројеве како би туристима пружили јединствен осећај, наравно, за новац.

Иако на тај начин униште пуно инсеката, то не би био толики проблем да се није појавио нови бизнис који је нагло почео да се шири преко друштвених мрежа.

Наиме, поједини људи током овог вишедневног „плеса” излазе чамцима на реку и кантама скупљају овог предивног инсекта са површине реке, а онда га замрзавају и касније продају риболовцима као мамац за пецање.

У читавој причи користе и рупу у закону јер су риболовачке службе надлежне за чување рибљег фонда, а не инсеката, па по закону не могу да реагују.

Ипак, у Риболовачком савезу Војводине (РСВ) су одлучили да реагују и „пресавију табак” како би стали на пут људима који нелегално скупљају и продају „тиски цвет”.

- Не постоји легално тржиште „тиског цвета” који је строго заштићена врста и који проводи три године у муљу, а онда два или три дана траје сам тај „плес” на води. Људи су њега од памтивека користили као мамац и то је нешто што се зна нити може да се сузбије, јер човек узме инсекта и стави га на удицу. Али то није толико велики број да би значајно угрозио врсту. Међутим, сада су се појавили људи који га купе кантама, онда замрзну и продају на кило - објаснили су нам они.

А да ствар буде гора, цена „тиског цвета” није уопште ниска.

- Килограм се продаје чак и до 100 евра, у зависности колико има продаваца. После падне на око 50 евра када баш крене већа продаја. И онда када се продају ти замрзнути, онда они скупе нове. А то значи да на хиљаде јединки које нису завршиле парење и хватају се живе - објашњавају они.

Додају да нема пуно информација о илегалној трговини „тиског цвета”.

- Пре се за ово знало можда само у околним селима, али појавом интернета и огласних група се проширила продаја. А сад пошто се раширило све преко интернета, онда они далеко више узимају количински и морамо их зауставити пре него добије шире размере. Још увек није толико критично, али има тенденцију да постане ако људи виде да могу тако да зараде - објаснили су они.

Фото: Printscreen /YouTube/Vojvodina uživo

У РСВ кажу да за само сат времена уз помоћ чамца може да се накупи приличан број „тиског цвета”, а инсеката је толико да неки чак и сами упадну у чамац.

Додају да се не води евиденција у вези са тиме колико се јединки уништи на овај начин, јер до скоро то се није појављивало као проблем. Велики проблем прави и то што рибочувари нису надлежни за овакве појаве, иако су најчешће на водама у инспекцији.

- Ово није да људи узму пар комада за себе, у шта не бисмо ни улазили. Већ постоји продаја која није дозвољена! Ми ћемо то предати тужилаштву у Суботици и када они једном регулишу, знаћемо у будућности како да им шаљемо захтеве. Истина је да то није наша надлежност, али то не значи да ћемо да затворимо очи на овакве појаве - објаснили су нам у РСВ.

(24sedam)

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести