И у Србији пријављене НЕЖЕЉЕНЕ РЕАКЦИЈЕ на један од НАЈПРОДАВАНИЈИХ ЛЕКОВА: Сумња се да изазива СУИЦИДНЕ МИСЛИ

Лек за дијабетес оземпик масовно се злоупотребљава ради мршављења и ствара нежељене ефекте. Европска агенција за лекове сада испитује да ли оземпик изазива и самоубилачке мисли.
lekovi
Фото: pixabay.com

Овај лек може бити опасан и у Србији је већ регистровано десет случајева нежељених реакција на оземпик, а употреба овог лека код здравих особа није препоручљива.

- О оземпику се масовно полемисало баш због злоупотребе иако је његова основна намена лечење дијабетеса. Он снижава концентрацију глукозе у крви, али је заиста добар, јер поред тога снижава и количину масног ткива, што је добро код пацијената са дијабетесом. Постоји неколико нежељених ефеката овог лека које он може дати код здравих особа, као што су хипогликемија, падање у несвест, погоршање ретинопатије, гастроинтестиналне сметње, акутни панкреатитис – рекла је магистра фармације Тања Ћировић гостујући на Првој ТВ.

Многи га илегално користе за мршављење, а сада се сумња да има разорно дејство на људску психу. Тренд злоупотребе оземпика кренуо је из САД, а највећи промотери његове примене за мршављење били су ријалити звезда Ким Кардашијан и милионер Илон Маск. Они су на друштвеним мрежама говорили о његовом позитивном дејству на губљење килограма. То је изазвало праву помаму и глобалну несташицу медикамента.

Европска агенција за лекове (ЕМА) испитује могуће повезаности између примене лекова за лечење гојазности и суицидних идеја и понашања на око 150 пријављених случајева из ЕУ и Сједињених Америчких Држава. Агенцији за лекове и медицинска средства Србије је до 7. августа ове године пријављено укупно 10 случајева нежељених реакција на лек оземпик, који су наши грађани масовно користили и за лечење гојазности, мада му је првобитна намена лечење дијабетеса тип 2.

Према неким мишљењима, самоубилачке мисли изазивају лекови за лечење гојазности саксенда и вигови, као и медикамент оземпик, чија је несташица била забележена и код нас, јер су га људи користили за мршављење након реклама на друштвеним мрежама.

Из Агенције за лекове и медицинска средства Србије рекли су за „Курир” да су до 7. августа ове године имали пријављено укупно 10 случајева нежељених реакција на лек оземпик.

- Случајеви су пријављени од здравствених радника, пацијената и носилаца дозволе за лек. У пријављеним случајевима испољено је укупно 35 нежељених реакција. Према класификацији по системима органа, највећи број нежељених реакција припадао је следећим класама: гастроинтестинални поремећаји (10), повреде, тровања и процедуралне компликације (три), поремећаји метаболизма и исхране (два), поремећаји нервног система (два). Најчешће пријављене нежељене реакције су: мучнина (шест), повраћање (шест), опстипација (два) и дијареја (два) - навели су из АЛИМС.

Оземпик је међу првима на листи најпретраживанијих лековима на сајтовима апотека у Србији. Иако је регистрован за лечење дијабетеса, последњих месеци постао је познат широј јавности када је обелодањена његова злоупотреба. Многе жене, иако не болују од дијабетеса, злоупотребљавале су овај лек и пиле су га да би мршавиле.


Лек регистрован само за дијабетес

Ендокринолози кажу да је оземпик лек са комплексним деловањем, који је у Србији регистрован само за лечење дијабетеса тип 2. У Србији се на тржишту може наћи у дозама од 0,25 милиграма, 0,5 и 1 милиграм. Активна супстанца тог лека је семаглутид који доводи до мршављења. Лек у дози од 2,4 милиграма са том активном супстанцом званично је регистрован у САД као лек за мршављење. Ендокринолози указују да лек оземпик није решење за мршављење, јер када пацијент престане да га користи изгубљени килограми се брзо враћају. Проблем је што се не одричу старих животних навика, једу нездраву храну, слабо се крећу, те ефекат терапије не може да буде дугорочан.


Због изненадне велике потражње на тржишту Србије је настала несташица лека од кога живот зависи људима који се лече од дијабетеса типа 2. РФЗО је покренуо поступак против 46 здравствених установа због неправилности у преписивању оземпика пацијентима.

Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) Сања Радојевић Шкодрић апеловала је на оне који лек за дијабетес оземпик користе за мршављење, због чега је дошло до несташице, да се не понашају неодговорно ни према особама којима је тај лек потребан, али ни према сопственом здрављу.

Додала је да није проблем државе да увезе тај лек, али је проблем његова производња, додајући да многе земље у Европи сада имају исти проблем због огромне потражње. Управо због злоупотребе овог лека кренуле су и инспекције и Министарства здравља и Републичког фонда за здравствено осигурање.

Љ. П.

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести